1940-ben nyílt az ajkai barnaszénbánya, ami 1997-ben zárt be végleg. Sok tulajdonosa volt, de nem történt vele semmi, egészen addig, amíg az önkormányzat meg nem vásárolta, és 100 millió forintért rendbe hozatta. Bányakertnek nevezték el a területet, ugyanis a helyiek kertészkednek majd rajta.
„Saját erőből, meg az itteni lelkes civilek segítségével hozzákezdtünk, és eltűntek a régi romos épületet, a területet rekultiváltuk. Én minden négyzetméterét ismerem, a kollégáim is, és azt gondolom, hogy egy szép területté fog ez válni, bár most az elején vagyunk” – mondta Schwartz Béla polgármester.
Első körben 120 tő növényt ültettek el, a többi között mogyorót, málnát, szedret, áfonyát, egrest.
„Ezek a bogyós gyümölcsök alkalmasak arra, hogy ezekből lekvár vagy ivólé készüljön. És hát egy közösségi élmény tulajdonképpen, így aztán a helyi civilszervezet és baráti közösségek tulajdonképpen örökbefogadtak egy-egy valamilyen fajta növényt, és azt ők fogják majd gondozni az elkövetkezendő időszakban” – magyarázta Varga Anfrea, a Kistály-völgy Egyesület elnöke.
A helyi közösségek, baráti társaságok egyrészt megtermelhetik a saját közösségi programjaikra szükséges mennyiséget, másrészt pedig a termés tíz százalékát rászorulóknak ajánlják fel. Az önkormányzat minden szükséges eszközt, vizet is biztosít. Az itt élők között van olyan, akinek van kertje vagy szőlője, gyümölcsöt mégis inkább itt akar termelni.
A város a jövőben a kialakított kertet bővíteni szeretné, emellett játszótér, pihenő és kondipark létrehozását is tervezik.