A NASA 2026-ban, közel ötven év után újra embert küld a Holdra – ezt az űrügynökség már lassan valós tényként kezeli, mint elképzelésként. Az elmúlt években rengeteg információt osztottak meg az Artemis-program terveiről, melynek fő célja egy újabb sikeres holdraszállás, valamint egy állandó, tartós holdbázis kiépítése. Amennyiben mindez sikerül a NASA-nak, úgy új korszak kezdődik az űrkutatásban, viszont most már az amerikai űrügynökség nem lesz egyedül: Kína is tervezi saját holdraszállását, ez pedig jelentősen megnehezítheti a NASA dolgát és még heves vitákat szülhet.
A nemzetközi Hold-egyezmény szerint a Holdat kizárólag békés célra lehet használni, valamint hogy a felszíne és természeti kincsei az emberiség közös örökségét alkotják – tehát nem kisajátítható. Ez az egyezmény addig nem is okozott gondot, ameddig csak a NASA volt képes landolni a Holdon. Amennyiben Kína is képes lesz landolni a Holdon, rögtön kialakulhat egy területi vita a NASA-val.
Bill Nelson, a NASA vezérigazgatója nemrég beszélt az Artemis III terveiről és kitért Kína céljaira, valamint az ország űrprogramjával való együttműködésre is. Amikor a Space.com megkérdezte, hogy voltak-e az Egyesült Államok és Kína között egyeztetések a Hold déli pólusának közös felfedezéséről, Nelson annyit: „a válasz egyszerű: nem” – ezzel pedig megerősítette, hogy a két fél között még várhatók nézeteltérések, amint a kínaiak is landolnak a Holdon.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: Northfoto