Kázmér Viktor riporter és Molnár Tibor operatőr nyolc nap alatt tíz időzónát, több mint harmincezer kilométert utazott Oroszország legészakibb városába, Pevekbe. Itt üzemel ugyanis a világ első és egyetlen kereskedelmi üzemben termelő kis moduláris atomerőműve. Külföldi újságíró, pláne televíziós stáb eddig nem léphetett az Akademik Lomonoszov fedélzetére.
Kázmér Viktor riporter szerint ilyen alkalom csak egyszer adódik egy életben. „Rengeteget utaztunk, olykor már azt sem tudtuk, melyik időzónában vagyunk, de minden pillanat megérte. Ilyen élményekre ugyanis civilként nem igazán tehet szert az ember. A világon első külföldi stábként épp a HírTV csapata forgathatott ezen az úszó atomerőművön, amelynek a technológiája nagy eséllyel megoldhatja az egész világ energetikai problémáit. Ráadásul olyan különleges és távoli vidéken járhattunk, ahova magyar ember talán még az életben nem jutott el.”
A dokumentumfilm helyszíne Csukcsföld, vagyis Csukotka – ahogy a helyiek hívják. Ez a jég birodalma, amely bálnazsírral, bűbájos helyi asszonyokkal és fagyos, de döbbenetesen szép tájakkal várná az utazókat, már ha nem lenne olyan messze és persze nem lenne olyan veszélyes.
Molnár Tibor operatőrt megdöbbentette a sarkkörön túli és az európai élet között húzódó éles kontraszt. „A peveki út számomra maga volt a megdöbbenés, hiszen messze a hazámtól, a semmi közepén egy olyan létesítményt nézhettünk meg, amely sokaknak az életet vagy akár a megélhetést jelenti. Egy biztos: a sarkkörön túli lét embert és gépet próbáló hely, ahol az atomerőmű a túlélést jelenti. Örülök, hogy részese lehettem ennek a felejthetetlen kalandnak” – mondta el.
Az úszó atomerőmű, amelyből a Roszatom még négyet épít a jövőben, az újabb bányák nyitásával munkalehetőséget teremt az itt élők, illetve három hónapos váltásokban Oroszország más vidékeiről érkező munkások számára.
Az Atomkaland Szibériában vasárnap este 20 óra 10 perckor kezdődik a Hír TV-n.