Egy mintegy 500 fényév távolságra található naprendszerben bukkantak rá a Földhöz eddig legjobban hasonlító, úgynevezett exobolygóra az amerikai Seti Intézet csillagászai. A Kepler-186f nevű égitest azért különleges, mert a csillagától épp olyan távolságra kering, ami elméletileg lehetővé teszi az élet kialakulását.
– A Kepler-186f-fel az első olyan Föld méretű bolygót találtuk meg, amely a csillaga körüli élhető zónában kering. Az öt bolygó közül ez kering a legtávolabb a csillagtól, ami kisebb és hidegebb, mint a mi Napunk. A bolygó 130 nap alatt kerüli meg a csillagot, ami azt jelenti, hogy lehet rajta víz – magyarázta Elisa Quintana, a Seti Intézet kutatója.
A bolygóra harmadannyi sugárzás érkezik, mint amennyi a Földet éri a Napból. Ez azt jelenti, hogy a Kepler-186f-en olyan világos van, mint a Földön naplementekor.
– Ez az egyik nagy áttörés, amit vártunk a lakható bolygók és a földön kívüli élet felkutatásában. Nagy előrelépés lenne, ha elmondhatnánk: találtunk egy helyet, ami minden szempontból hasonlít a Földre. Ezt még nem mondhatjuk el, de legalább tudjuk, hogy vannak hasonló bolygók – mondta Thomas Barclay, a Bay Area-i Környezetkutató Intézet kutatója.
Az égitestet a NASA Kepler-űrteleszkópja észlelte. A kutatást végző csillagászok szerint eddig 1800 exobolygót találtak, és ezek közül hozzávetőleg húsz kering a csillaga körüli élhető zónában.