2024. 11. 08. Péntek Zsombor napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

Láncreakció 13:00

Színes

A fogínysorvadás korai jelei, amik sok fájdalomtól kímélhetnek meg minket

A fogászati betegségek sorában az egyik leggyakrabban előforduló probléma a fogínysorvadás. Sokan tapasztaltuk már valamely fogágybetegség kezdeti tüneteit, és igen jellemző az, hogy azokkal csak az utolsó pillanatban fordulunk fogorvoshoz. Ennek azonban komoly következményei lehetnek, hiszen minél előrehaladottabb a betegség, annál nehezebb annak kezelése. A megelőzés tehát létfontosságú, ezért az alábbiakban a fogínysorvadás kora jeleit tekintjük át annak érdekében, hogy minél többen keressék fel orvosukat már az első tünetek megjelenésekor.

  • A fogínysorvadás korai jelei, amik sok fájdalomtól kímélhetnek meg minket

Mi az a fogínysorvadás?

fogínysorvadást – vagy fogágybetegséget – a fogakon megtapadó lepedékréteg, illetve az abban felhalmozódó baktériumok okozzák. Általában egy ártalmatlan fogínygyulladással kezdődik, ez a gyulladásos állapot azonban kiterjedhet a szövetekre, súlyos esetekben a csontállományra is. Ilyenkor a fog és az íny között egy tasak alakulhat ki, mely otthoni körülmények között már nem tisztítható, így a gyulladás állandósul. Végül károsodik a fogak tartószerkezete, ennek következtében a fog meglazulhat, végső esetben akár ki is eshet.

Mitől alakulhat ki a betegség?

Számos körülmény és tényező, illetve ezek együttes hatása vezethet fogínysorvadáshoz. A gyakoribb okok közé tartozik a rossz szájhigiénia: a nem megfelelő módon és ideig történő fogmosás, a fogselyem és a fogköztisztító kefe használatának mellőzése mind ahhoz vezet, hogy a lepedés lerakódik, majd fogkő képződik a fogainkon. A fogmosás helyes technikájának elsajátítása kiemelkedően fontos, mivel a túl erős tisztítás is ínygyulladáshoz vezethet, ezzel ugyanis elkoptatjuk a fogzománcot.

A fogínysorvadás oka lehet még a fogak rendszeres összeszorítása, csikorgatása, a dohányzás, a helytelen, vitaminszegény táplálkozás, a stresszes életmód, de bizonyos betegségek (például a cukorbetegség) vagy gyógyszerek szedése is.

A fentieken kívül a genetika is szerepet játszhat a betegség kialakulásában, láthatjuk tehát, hogy a fogínysorvadás szinte bárkit érinthet.

Miért fontos a korai diagnózis?

Ahogy a legtöbb betegség esetén, itt is létfontosságú, hogy időben tudomást szerezzünk róla. Ha észrevesszük az első jeleket, és azokkal felkeressük fogorvosunkat, akár egy egyszerű fogkőleszedéssel is megelőzhetjük a későbbi problémákat. Ha azonban az állapot eszkalálódik, kezeletlenül marad, a kezelések hosszadalmasak és körülményesek lesznek. Ami azonban ennél is fontosabb, hogy az elsorvadt fogíny nem tud visszanőni, a megfelelő kezelésekkel ekkor már csak az érhető el, hogy a probléma ne váljon súlyosabbá.

A fogínysorvadás kora jelei

Lássuk, mire kell odafigyelnünk annak érdekében, hogy a fogínysorvadás kezdeti jeleiről tudomást szerezhessünk.

1. Fogínyvérzés

Ha a fogínyünk rágás során megsérül, esetleg túl erősen mossuk meg, kisebb mértékű vérzést tapasztalhatunk. Ha ez ritkán fordul elő, és minden esetben indokolja valamilyen apró sérülés, akkor nincs okunk aggodalomra. Ha azonban a vérzés rendszeressé válik, és akár hetente több alkalommal vörös foltokat látunk a mosdókagylóban fogmosás után, már gyanakodhatunk arra, hogy ínygyulladással van dolgunk.

2. Lepedék, fogkő felhalmozódása a fogak között

Korai tünet lehet az is, hogy a fogak és az íny találkozásánál fehér, esetleg sárgás elszíneződést látunk. Ha ez az elváltozás kemény, és azt az alapos fogmosás sem távolítja el, akkor fogkővel van dolgunk. Ezt fogorvosunk gyorsan és egyszerűen eltávolítja egy fájdalommentes kezelés során, ezért ne késlekedjünk, hiszen a fogkőleszedéssel megelőzhetjük a komolyabb problémák kialakulását.

3. A fogak érzékenysége és megváltozott kinézete

Intő jel az is, ha tükörbe nézve azt tapasztaljuk, hogy a fogaink hosszabbnak tűnnek a megszokottnál, nagyobb felületük látszódik ki; ez azt jelenti, hogy fogínyünk elkezdett visszahúzódni. Az előtűnő terület érzékenyebb lehet hideg vagy meleg hatására, de akár érintésre is, ez pedig a fogágybetegség egyik korai tünete lehet.

4. Rossz lehelet

A kellemetlen szájszagnak természetesen számtalan oka lehet: elképzelhető, hogy az csupán egy átmenetileg szedett gyógyszer mellékhatása, esetleg valamilyen gasztroenterológiai probléma előjele. Ha azonban minden más okot kizártunk, és fogaink rendszeres tisztítása mellett is fennáll ez az állapot, akkor gyanakodhatunk a fogágybetegségekre, hiszen a kellemetlen leheletet okozhatják a fogak és az íny között kialakult tasakokban elszaporodott baktériumok is.

5. Duzzadt, vörös, fájdalmas fogíny

Ezek a tünetek természetesen a fogíny gyulladására utalnak. Amennyiben hasonló szimptómákat tapasztaljuk, haladéktalanul keressük fel fogorvosunkat a kezelés megkezdése érdekében.

6. A fogak mozgathatósága

Ez az állapot már nem tekinthető a fogínysorvadás kezdeti tünetének, mégsem hiányozhat a listánkról. Ha azt tapasztaljuk, hogy fogunk meglazult, esetleg egy kisebb trauma hatására is mozogni kezd, ne késlekedjünk a fogászati vizsgálattal!

Figyeljünk a jelekre!

Az előzőeket olvasva láthatjuk, hogy az apró, jelentéktelennek tűnő tünetek milyen komoly problémákhoz vezethetnek. Az ínysorvadás házilag, otthoni módszerekkel nem kezelhető, kialakulása esetén profi fogorvosi ellátásra van szükség. A megelőzés azonban nagyon sokban múlik rajtunk is. Figyeljünk oda a megfelelő szájhigiéniára, mossunk fogat lehetőleg minden étkezés után. Használjunk fogselymet és fogköztisztító kefét, kerüljük a dohányzást, valamint figyeljünk oda az egészséges étkezésre. Fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, gondoskodjunk az elegendő C-vitamin fogyasztásáról, ezekkel az apró lépésekkel ugyanis rengeteget tehetünk fogaink egészsége érdekében.

 

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Ezért fontos a madárgyűrűzés

Ezért fontos a madárgyűrűzés

A madárgyűrűzés alkalmazása csak nemzetközi összefogással lehetséges, amely mind a határon túli együttműködés, mind a tudományos eredmények révén segíti a vonuló madarak védelmét - mondta Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára az Európai Madárgyűrűzési Szövetség (EURING) konferenciájának szerdai megnyitóján, Tatán.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!