2025. 02. 23. Vasárnap Alfréd napja
Jelenleg a TV-ben:

Szélesvásznú történelem - Elveszett illúziók

Következik:

Híradó 12:00

Színes

A British Museumba került Banksy egyik legismertebb műve

A londoni British Museum tulajdonába került a titokzatos brit utcaművész, Banksy egyik első és legismertebb alkotása, a De Faced Tenner (Bemocskolt tízfontos) egyik példánya – adta hírül a The Art Newspaper honlapja.

  • A British Museumba került Banksy egyik legismertebb műve

Banksy 2004-ben készítette el az angol tízfontos bankjegy másolatát, amelyen II. Erzsébet uralkodó helyett a néhai Diana hercegnő portréja látható. A hercegnő halála után hét évvel készült alkotással a királyi családot akarta bírálni a művész.

A tízfontosra ráírta a Banksy of England kifejezést is. Százezer darabot nyomtatott belőle, és 2004 augusztusában a híres Notting Hill-i karnevál, majd később a Readingi Fesztivál résztvevői közé szórta azokat.

Ezek a bakjegyek jelenleg két font és 750 font között forognak az eBay-en, igaz sok közöttük a hamisítvány.

A British Museumnak maga Banksy ügynöke ajándékozta a Di Faced Tennert.

A mű a múzeum pénzérme és érem részlegébe kerül, nem pedig a rajzok és nyomatok közé. A múzeum szóvivője szerint egyelőre nem állítják ki.

Mivel a műalkotás igen hasonlít egy valódi tízfontoshoz, felmerül a kérdés, hogy kiállításával vagy reprodukciójával nem követnek-e el bűncselekményt, igaz az alkotás most már a brit kormány finanszírozta intézmény tulajdona. Az eredeti tízfontost, amelyről Banksy művét mintázta, 2018 márciusában kivonták a forgalomból, de még ma is beváltható az angol központi bankban.

Eddig még egyetlen Banksy festmény sem került brit közgyűjteménybe. A Viktória és Albert Múzeumban megtalálható hat nyomata, a Bristoli Múzeumban pedig két szobra, egy fémfestménye és egy posztere.

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

A kommunizmus áldozatainak emléknapja

A kommunizmus áldozatainak emléknapja

Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata minden év február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánította. Közép- és Kelet-Európában elsőként Magyarország döntött úgy, hogy legyen emléknapjuk a kommunizmus áldozatainak, akikről először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és az ország középiskoláiban.
„Mintha varázsolnék” – mondja egy eltűnőben lévő mesterség utolsó mohikánja

„Mintha varázsolnék” – mondja egy eltűnőben lévő mesterség utolsó mohikánja

Édesapja volt a mestere, gyermekei is kitanulták a szakmát. Boltja a Margit híd közelében átélte az elmúlt évtizedek üzletbezárásait, noha neki sem megy már úgy, mint a rendszerváltás idején. Kuncsaftjai közt volt Sinkovits Imre és Bessenyei Ferenc, és nem akadt olyan szerkezet, mellyel ne boldogult volna. Egy régi mesterség múltjáról és jelenéről mesél Koronczay Imre órásmester.
Carl Friedrich Gauss 170 éve halt meg

Carl Friedrich Gauss 170 éve halt meg

Százhetven éve, 1855. február 23-án halt meg Carl Friedrich Gauss német matematikus, fizikus és csillagász, minden idők egyik legnagyobb matematikusa, "a matematikusok fejedelme".
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!