Malala Juszufzait ünneplik az Európai Parlamentben. Az akkor 16 éves pakisztáni lány tavaly megkapta a Szaharov-díjat, az EP emberi jogok védelméért és gondolatszabadságért odaítélt elismerését. Idén pedig ő lett minden idők legfiatalabb Nobel-békedíjasa. „Hölgyeim és uraim, jó reggelt. A norvég Nobel-bizottság úgy döntött, hogy a 2014-es Nobel-békedíjat Kailás Szatjártinak és Malala Juszufzainak ítéli, a harcért, amelyet a fiatalok és a gyermekek elnyomása ellen, valamint a gyermekek oktatáshoz való jogáért vívnak. A gyermekeknek iskolába kell menniük, nem szabad kizsákmányolni őket” – fogalmazott a Nobel-bizottság elnöke.
Malala 11 éves kora óta vezet blogot a BBC-n a tálibok pakisztáni tevékenységéről – a többi közt arról, hogy az ország egyes részein megtiltották a lányoknak, hogy iskolába menjenek. A hamarosan világhírűvé vált Malalát 2012 októberében fejbe lőtték a tálibok egy buszon. A merénylet nemzetközi támogatói mozgalmat indított el, a lány pedig felépülése után is folytatta küzdelmét a nők jogaiért. „A nőket nem fogadják el emberi lényként. Igazságtalanul és egyenlőtlenül kezelik őket. A nők még a fejlett országokban sem kapnak lehetőséget arra, hogy azzá váljanak, amivé akarnak. Még Amerikában is, az embereknek várniuk kell egy női elnökre” – nyilatkozta a nőjogi aktivista.
A másik díjazott, Kailás Szatjárti egy indiai gyermekjogi aktivista, aki a 90-es évek óta kampányol a gyermekmunka ellen. Az általa alapított szervezet már több mint 80 ezer gyermeket szabadított fel a szolgaság valamilyen formájából.
A Nobel-békedíj az egyetlen a svéd feltaláló, Alfred Nobel díja közül, amelyet nem Stockholmban, hanem a norvég fővárosban, Oslóban adnak át. Idén egyébként rekordszámú, 278 jelölés érkezett a Nobel-békedíjat odaítélő bizottsághoz.