A WADA honlapján olvasható következtetést az a tanulmány tartalmazza, amelyet az ügynökség öt olimpia adatait elemezve készített.
A szakértők azt vizsgálták, hogy a TUE-engedéllyel, vagyis a tiltott anyagok és módszerek terápiás felhasználásával készülő - valamilyen betegséggel, például asztmával küzdő - élversenyzők előnyt élveznek-e az orvosilag teljesen egészséges riválisokkal szemben az olimpiai eredményességet illetően.
A WADA orvos igazgatója, Alan Vernec vezette vizsgálat, amely a 2010 és 2018 közötti ötkarikás játékokra terjedt ki, nem talált kapcsolatot a terápiás kivételek és az általuk nyert érmek száma között. A három nyári és két téli olimpián 20 139 versenyszámot rendeztek és összesen 2 062 érmet osztottak ki, a TUE-sportolók 181 számban 21 érmet nyertek - áll a tanulmányban.
"Az elemzés azt mutatja, hogy nincs szignifikáns kapcsolat a TUE-val történő szereplés és az éremszerzés valószínűsége között - jelentette ki Vernec. - A TUE-program a sport szükséges része, amely lehetővé teszi az orvosilag indokoltan engedményt kapó sportolók számára, hogy egyenlő feltételekkel versenyezzenek a többiekkel."
MTI