A magyar válogatott ötödször volt érintett a harmadik helyért rendezett helyosztón és 1998, 2004, valamint 2012 után története negyedik bronzérmét szerezte kontinensviadalon.
Eredmény, bronzmérkőzés:
Magyarország-Franciaország 25-24 (13-12)
------------------------------------------------------------
Bécs, 8775 néző, v.: A. Covalciuc, I. Covalciuc (moldovaiak)
lövések/gólok: 43/25, illetve 41/24
gólok hétméteresből: 5/5, illetve 4/3
kiállítások: 2, illetve 6 perc
Magyarország:
------------
Szemerey - Győri-Lukács 5, Klujber 9, Papp, Füzi-Tóvizi, Vámos, Szöllősi-Schatzl 2, cserék: Kuczora 5, Márton 1, Bordás, Simon 1, Csíkos 2, Janurik
a francia gólszerzők: Nze Minko 4, Foppa 4, Zaadi Deuna 4, Granier 3, Valentini 3, Flippes 2, Bouktit 2, Grandveau 1, Kanor 1
Ez volt a magyar válogatott történetének ötödik Eb-bronzmérkőzése: az első kontinensviadalon, 1994-ben elvesztette a helyosztót az akkori csapat, 1998-ban, 2004-ben és 2012-ben viszont megszerezte a harmadik helyet. Utóbbi három alkalommal - akárcsak idén - a norvégoktól kapott ki az elődöntőben a nemzeti együttes.
A magyar és a francia gárda az idei ötödik mérkőzését játszotta egymás ellen, ezt megelőzően a párizsi olimpián 28-31, két felkészülési mérkőzésen 30-27 és 22-26, a keddi, debreceni középdöntős találkozón pedig 27-30 volt az eredmény. A 18 nap alatt a kilencedik meccsüket játszó magyarok keretéből ezúttal a kapus Böde-Bíró Blanka, a balátlövő Juhász Gréta, valamint a balszélső Petrus Mirtill maradt ki. Visszakerült a balátlövő Csíkos Luca, valamint az elődöntőt betegség miatt kihagyó balszélső, Márton Gréta, illetve a pénteken sérülés miatt hiányzó kapus, Szemerey Zsófi. Ott volt a torna álomcsapatába beválasztott jobbátlövő Klujber Katrin, a jobbszélső Győri-Lukács Viktória, valamint az Eb legjobb fiatal játékosa, Simon Petra is, akik a találkozó előtt meg is kapták elismerésüket, akárcsak az ellenfélnél a torna legjobb védőjátékosa, Pauletta Foppa.
A Himnusz alatt a szurkolói mag szektora nemzeti zászlót, majd címert formázott, hogy aztán folyamatos buzdításba kezdjen a Bécsig utazó magyar közönség a zsúfolásig telt Stadthalléban. Öt nappal korábban ideges kezdéssel, sok hibával engedett 4-0-s előnyt riválisának a magyar válogatott, ezúttal határozottabb rajttal tartotta a lépést esélyesebb ellenfelével, Szemerey pedig már korán fontos ziccervédést mutatott be. Golovin Vlagyimir tíz perc elteltével, 5-3-as francia vezetésnél kért időt - ekkor volt először két gól a különbség -, Szemerey hárításaira és a határozott védekezésre alapozva sikerült is fordítani (6-5). A francia kapuban a ferencvárosi Laura Glauser szintén jó formában védett, ennek ellenére a 22. percben a jelentős szurkolótábor előtt szinte hazai környezetben játszó magyar együttes 9-7-re vezetett. A publikum Szemereyt éltette, miközben a válogatott 10-7-re alakította az állást. A világbajnok innen egy találatra zárkózott fel, de a szünetre is előnnyel vonulhatott az öltözőbe a magyar csapat, amely épp egy góllal állt jobban, mint kedden.
A második félidőre is harcosan érkezett a nemzeti együttes, jól játszott, de 41 perc elteltével így is beérte Franciaország (16-16). A magyar játékosok minden labdáért, minden lehetőségért megküzdöttek, a közönség "itthon vagyunk!" és "veletek vagyunk, győzni akarunk!" skandálással buzdította a csapatot. Az utolsó negyedórához közeledve nőtt a hibák száma, több volt az eredménytelenül befejezett támadás, a visszaszerzett vezetését viszont körömszakadtáig őrizte a magyar válogatott, Szemerey például hétméterest védett. A záró tíz perc 20-20-ról indult, majd mindkét fél előnybe tudott kerülni. Az utolsó öt percen belül, 23-22-es magyar vezetésnél létszámfölényben játszhattak a franciák, Klujber azonban egy sikertelen támadás után visszafutva az üres kapu elől ütötte ki a labdát, majd a túloldalon hétméterest értékesített. A bronzérem sorsa az utolsó percben dőlt el, Győri-Lukács Viktória góljára már nem érkezett válasz.
Szemerey 13 francia lövést hatástalanított, Janurik Kinga védés nélkül zárt.
A franciáknál a Győrben játszó Estelle Nze Minko négy, a ferencvárosi Orlane Kanor egy gólt szerzett, Glauser 11 védéssel végzett, a győri hálóőr Hatadou Sako nem fogott labdát.
Ez volt a két együttes 58. egymás elleni mérkőzése, magyar szempontból immár 32 győzelem, két döntetlen és 24 vereség a mérleg.
A góllövőlistát 60 találatával vezető, a meccs legjobbjának választott Klujbernek jó esélye van a gólkirálynői címre, mivel hozzá legközelebb a még pályára lépők közül a norvég csapattal döntőt játszó, tavalyi az év legjobb játékosának választott Henny Reistad áll 42 találattal.
"A befektetett munkának mindig van eredménye. Aki akarja, küzd, csinálja a dolgát, a mellé odapártol a szerencse is" - kezdte értékelését magyar újságíróknak a vegyes zónában a szakvezető. Felidézte: az első félidőben kétszer volt olyan, hogy együttesének majdnem sikerült megszereznie a labdát, aztán végül a torna legjobb védőjátékosa, Pauletta Foppa mégis be tudta fejezni az aktuális francia támadást. Meglátása szerint a mérkőzés egészét tekintve kiegyenlítetten alakultak a szerencsés helyzetek, például mindkét oldalon volt kapufáról kifelé és befelé pattanó labda.
"A mai napon szerintem jobban is akartuk ezt az érmet, jobban küzdöttünk, és biztos vagyok benne, hogy ennek is köszönhető, hogy sikerült legyőzni az utolsó meccsen a francia válogatottat" - szögezte le a szövetségi kapitány. Kiemelte: vannak még tervei a válogatott élén.
"Még ennél is szebb érmek, nem csupán nekem persze, hanem az egész csapatnak" - tekintett előre Golovin, aki ugyanakkor rámutatott: nem lehet tudni, mit hoz a jövő, így ennek a pillanatnak kell örülni.
A magyar válogatott ötödször volt érintett a harmadik helyért rendezett helyosztón és 1998, 2004, valamint 2012 után története negyedik bronzérmét szerezte kontinensviadalon.
kapusok: Böde-Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Metz HB, francia)
jobbszélsők: Faluvégi Dorottya (HB Ludwigsburg, német), Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO KC)
jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Papp Nikoletta (SCM Gloria Buzau, román)
irányítók: Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Nikolett (DVSC Schaeffler), Vámos Petra (Metz HB, francia)
beállók: Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Füzi-Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti, román)
balátlövők: Csíkos Luca (Váci NKSE), Juhász Gréta (Váci NKSE), Kácsor Gréta (Gloria Bistrita, román), Kuczora Csenge (Thüringer HC, német)
balszélsők: Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Petrus Mirtill (DVSC Schaeffler), Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs)
Forrás: MTI
Fotó: MTI / Tóth Zsombor