Szokatlan és a modern hadviselés alapvető morális szabályával ellentétes megjegyzések kísérték az észak-koreaiak bevetését: saját halottaikat és sebesültjeiket magukkal vitték a csapásmérés után, és nem ejtettek foglyokat.
Ez utóbbi annak burkolt kifejezése, hogy a magukat megadó és esetleg sebesült ukrán katonákat a helyszínen kivégezhették. Ha ezek a hírek igazak, az európai, NATO hadszíntereken új, minden eddiginél keményebb és kíméletlenebb ellenfél jelent meg.
Szélvészgyorsasággal küzdötték át magukat az észak-koreaiak egy 2 kilométer széles aknamezőn, majd villámgyorsan legázolták az ukrán védőket – írta a kurszki terület Plehovo falvánál történt akcióról egy katonai blogger. Az egész akció nem tartott tovább három óránál. Az észak-koreaiak csak könnyű kézifegyverekkel voltak felfegyverezve. A történtek rácáfolhatnak az amerikai és NATO-tisztek becsmérlő megjegyzéseire is, amelyekkel az észak-koreaiak felkészültségét, harcértékét illették.
Az észak-koreai katonaság hatékonysága egészében véve kérdéses – írja az egyik legtekintélyesebb amerikai katonai think-tank, a CSIS két szakértő szerzője, Mark F. Cancian, az USA tengerészgyalogságának nyugalmazott ezredese és a koreai származású Chris H. Park, a Johns Hopkins egyetem kitüntetett szakdiplomása, biztonságpolitikai elemző. Mint ahogy korábban hasonló megnyilvánulások láttak napvilágot az Ukrajnában harcoló oroszországi haderő katonái képességeivel, felkészültségével, fegyverzetével kapcsolatban is.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: AFP