A délkelet-brazíliai állam fővárosának, Belo Horizonténak a tűzoltósága emellett közölte: több tucat ember rekedt azokon a területeken, amelyeket elöntött az iszap a gátszakadás következtében.
A vasércbányát működtető Vale SA brazíliai vállalat közlése szerint több alkalmazottja is az iszap útjában lévő épületekben volt a katasztrófa idején.
A gátszakadásról szóló korábbi jelentések nem számoltak be áldozatokról vagy eltűntekről, csak arról, hogy sokakat ki kellett menekíteni az iszapözön útjából.
Az Ibama nevű brazil környezetvédelmi ügynökség közlése szerint a zagytározó 1 millió köbméter iszapot tárolt.
A katasztrófa következményeiről készített, a világhálóra feltöltött felvételeken az látható, hogy gyakorlatilag egy iszapfolyó alakult ki a zagytározóból kitóduló salakanyag nyomában. Az iszaplavina emellett számos házat összedöntött, és elöntötte a bánya környékén elterülő termőföldeket.
Mina Gerais állam mentőszolgálatai nagy erőkkel keresik a katasztrófa áldozatait, mentőhelikopterekkel emelik ki a sár borította embereket.
A zagytározótól mintegy 10 kilométerre fekvő Brumadinho város polgári védelmének képviselője közölte: megkezdték a folyóhoz közel élő lakosok evakuálását, de a iszap még nem ért el odáig.
Jair Bolsonaro brazil elnöke három kabinetminisztert küldött a katasztrófa helyszínére, hogy felmérjék a károkat - közölte az elnök szóvivője, hozzátéve: Bolsonaro szombaton látogat a térségbe.
Nem ez az első gátszakadás a térségben: 2015-ben 19 ember halt meg, amikor a Rio de Janeirótól nagyjából 300 kilométerre északra lévő Mariana város közelében átszakadt a Vale SA, a BHP Billiton és Samarco Mineracao bányászati cégek által közösen birtokolt zagytározó fala. A térségben lévő Doce folyó több száz kilométeres szakaszon beszennyeződött, és az iszapáradat egészen az Atlanti-óceánig jutott. A katasztrófa megtizedelte a környező élővilágot, és hatalmas pusztítást végzett a közeli trópusi erdőkben. Az iszapár miatt több százan váltak földönfutóvá, és 280 ezren maradtak víz nélkül. Ez volt Brazília történetének legsúlyosabb környezeti katasztrófája, ugyanis a külszíni fejtés melléktermékeként keletkezett üledék és víz megtartására szolgáló zagytározó 50 millió köbméteres térfogatú volt.
A Samarco működése azóta is fel van függesztve a jelenleg is folyamatban lévő jogi viták miatt, annak ellenére, hogy a bányászati cégek tavaly polgári peres eljárásban több mint 5 milliárd dollár kártérítésben egyeztek meg a károsultakkal.