Folytatták a pusztítást a párizsi tüntetők, akikhez hétfőn középiskolások is csatlakoztak. A sárgamellényes demonstrálók vezetői az eredeti tervek szerint kedden tárgyaltak volna a francia miniszterelnökkel, de lemondták a találkozót, mert a tüntetők radikális csoportja halálosan megfenyegette őket.
A zavargássá fajult tiltakozó megmozdulásoknak már három halottja és rengeteg sérültje van, több száz embert pedig őrizetbe vettek a rendőrök. A vandálok a többi közt a világhírű Diadalívet is megrongálták. A francia belügyminiszter szerint erre azért volt lehetőségük, mert a kormány számára az volt a prioritás, hogy emberéleteket mentsenek.
„Az erőszak tombolása miatt a Diadalívet eredetileg őrző két gárdának vissza kellett vonulnia, az oda helyezett rendőröknek pedig el kellett állniuk az útból. Erős szavak ezek, de kimondom: ezzel életeket mentettek. Nekem is fontos jelkép a Diadalív, de belügyminiszterként sosem fogom engedni, hogy egy rendőr meghaljon, miközben egy épületet véd, még akkor sem, ha a Diadalívről van szó” – jelentette ki Christophe Castaner.
A francia miniszterelnök hétfőn válságtanácskozást hívott össze az összes nagy párt részvételével, hogy közösen keressenek megoldást a krízishelyzetre. A találkozó után a radikális jobboldalt vezető Marine Le Pen élesen bírálta a kormányt.
„Nem vártam a miniszterelnöktől, hogy azonnali megoldásokkal álljon elő, de azt továbbra is tartom, hogy az Emmanuel Macron által választott konfrontációs stratégiának drámai következményei lehetnek. Ha nem akar ő lenni az első elnök az utóbbi fél évszázadban, aki tüzet nyit francia emberekre, akkor jelentős, érthető és azonnal megoldások kellenek” – fogalmazott.
A kormány kedden végül visszakozott: a párizsi vezetés úgy döntött, 6 hónapra felfüggeszti a dízeladó növelését, ami a tüntetések eredeti kiváltó oka volt.
„Ennek a haragnak mélyre nyúlnak vissza a gyökerei. Ezt a haragot ma erővel, kollektíven fejezik ki. Vaknak és süketnek kell lenni, hogy azt ne lássuk és halljuk” – mondta Edouard Philippe, francia miniszterelnök.
A sárgamellényesek november közepén kezdtek tiltakozni az üzemanyag drágulása miatt. A demonstrációk azóta kiszélesedtek, és már általánosságban támadták Emmanuel Macron gazdaságpolitikáját, ami a tüntetők szerint a gazdagoknak és a nagy cégeknek kedvez.