A hatóságok szerint két feltételezett merénylő vesztette életét a támadásban. A szélsőségesek motorbiciklin érkeztek a Jézus Szent Szíve katedrálishoz, ahol a biztonságiak feltartóztatták őket - mondta el egy helyi pap, Wilhemus Tulak.
Argo Yuwono rendőrség szóvivő 14 sebesültről számolt be. A templomban számos hívő tartózkodott a robbanás idején, mivel éppen véget ért a húsvétot megelőző nagyhét kezdetét jelző virágvasárnapi mise.
A pusztítás teljes mértékét még nem tudni, de több autó megrongálódott.
A rendőrség lezárta a környéket. A helyszínre mentőautók érkeztek.
A támadás elkövetőjeként egyelőre senki sem jelentkezett.
A hatóságok vizsgálják, hogy milyen radikális csoporthoz tartozhattak a merénylők, és hogy a támadásnak köze lehet-e ahhoz, hogy a biztonsági erők a közelmúltban elfogtak több feltételezett szélsőségest - tette hozzá a szóvivő.
A terrorelhárítás januárban razziát tartott a radikálisok egyik makassari rejtekhelyén. Az akcióban két emberrel végeztek, akiknek a rendőrség szerint közük lehetett egy Fülöp-szigeteki templom elleni kettős robbantáshoz, amelyben több mint húszan vesztették életüket 2019 elején.
A terrorelhárítási ügynökséget vezető, Boy Rafli Amar terrorcselekménynek minősítette a makassari támadást.
Yaqut Cholil Qoumas indonéziai vallásügyi miniszter közölte, hogy bármi is volt indítéka, egyik vallás sem igazolhatja a merényletet. Gomar Gultom, az Indonéziai Egyházak Tanácsának vezetője pedig kegyetlen incidensnek nevezte a támadást.
A vallásilag sokszínű, 1,5 milliós Makassarban jelentős keresztény kisebbség él. A 260 millió lakosú Indonézia a világ legnagyobb muszlim országa, a lakosság 88 százaléka muszlim vallású.
2018-ban az Iszlám Állam dzsihadista szervezethez kötődő Jamaah Ansharut Daulah nevű indonéziai szélsőséges csoport intézett támadást helyi templomok és egy rendőrségi ellenőrzőpont ellen Surabayában. Akkor több mint harmincan vesztették életüket.
A délkelet-ázsiai ország történetének legvéresebb iszlamista merényletére Bali turistaparadicsomban történt 2002-ben. A támadók 202 emberrel végeztek, többségük külföldi volt.
Az elmúlt években az indonéziai biztonsági erők sikerrel vették fel a harcot a szélsőségesekkel szemben, azonban újabban egyre több incidensre volt, miután számos helyi lakos csatlakozott az Iszlám Államhoz a Közel-Keleten.
MTI