Ördögként ábrázolták a bolíviai tüntetők La Pazban egy tömegfelvonuláson az ország elnökét. Több ezren vonultak utcára Santa Cruzban is. A tömeg Evo Morales azonnali távozását követelte. Radikálisok egy csoportja összecsapott a kivezényelt rohamrendőrökkel.
A zavargásokban mintegy 50-en sebesültek meg. Volt, aki lőtt, más szúrt sebeket kapott. A sérülteket kórházba szállították. Evo Morales államfő támogatói és az ellenzék szimpatizánsai napok óta tüntetnek a dél-amerikai országban. A demonstrációk hátterében az áll, hogy a baloldali elnököt az október 20-ai szavazáson újraválasztották.
Morales politikai ellenlábasai azonban csalást emlegetnek, és nem ismerik el a voksolás eredményét. Az ellenzék vezetője, Carlos Mesa leszögezte, addig tiltakoznak, míg meg nem semmisítik a választás eredményét.
Chilében szintén forrnak az indulatok. Az ellenzék felhívására hetek óta milliók követelik az elnök lemondását és gazdasági reformok bevezetését sürgetik. A tüntetések hatására az államfő jelentősen átalakította kormányát.
Sebastián Pinera menesztette a belügyi és a pénzügyi tárcavezetőt, emellett megvált munkaügyi és sportminiszterétől is. Az elnök azokon a posztokon rendelt el személycseréket, amelyek élén hozzá közel álló emberek álltak.
"Ez már egy másik Chile, mint ami hetekkel ezelőtt volt. Országunk átalakult, és a kabinetnek eleget kell tenni a változásoknak. Nehéz napok vannak mögöttünk, egyszersmind láttuk a legszebb és a legrosszabb dolgokat"
- mondta az államfő.
Pinera szavai azonban nem hatották meg bírálóit. A személycserék ellenére a demonstrációk nem szűntek meg. Mintegy másfél millióan tüntettek a fővárosban. Sokan itt is összecsaptak a rendőrökkel. Venezuela nagyvárosaiban is tömegek vonultak utcára. A karhatalom ellen tüntetők Nicolás Maduro lemondása mellett a további megszorítások miatt emelték fel hangjukat.
Az évek óta gazdasági válsággal küzdő dél-amerikai országban elemzők szerint visszafordíthatatlan folyamat indult el, amelynek globális hatása is lehet.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet és az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága venezuelai menekültekkel foglalkozó különmegbízottja Brüsszelben azt mondta, további 2 millió ember hagyhatja el hazáját a súlyos gazdasági és politikai válság miatt. Az elvándorlók többsége, mintegy 80 százaléka a Venezuelával szomszédos vagy ahhoz közeli államokban keres menedéket. Ez további nehézséget ró a dél-amerikai országokra.
HírTV