Hawaii történetének legpusztítóbb katasztrófája után próbál magához térni, habár a tűzoltók még nem tudták teljesen eloltani a tüzet: több helyen még küzdenek a lángokkal. A több mint 110 halálos áldozatot követelő csapás kezdetén a katasztrófát jelző szirénák nem szólaltak meg, a helyi hatóságok pedig azt is megindokolták, hogy miért.
A szirénákat elsősorban cunamik idején használjuk, ezért szinte mindegyik a partvonal mentén található. A lakosságot arra képeztük, hogy ha meghallják a vészjelzést induljanak el a magasabban fekvő területre
– fogalmazott a sziget vészhelyzeti vezetője, aki szerint a lakosságot pontosan a lángok felé terelte volna a riadó hangja.
Közben lassan halad a romok átkutatása, mert a kutyás keresőegységek alig tudnak haladni a leégett településeken. A szigetcsoporton még szerda este is több mint ezer embert kerestek. A levegő minősége sok helyen továbbra is borzalmas, az ivóvíz pedig erősen szennyezett. Az áramszolgáltatást ugyanakkor már szinte mindenhol helyreállították, ahol lakható állapotban maradtak a házak. A fedél nélkül maradt helyiek egyelőre hotelekben kaptak átmeneti szállást.
De nem csak Hawaiin, hanem Amerika északi részén, Kanadában is bozóttűzzel küzdenek a hatóságok. Az ország észak-nyugati részén több száz helyen csaptak fel a lángok, sok városban megkezdték az evakuációt.
Lehetséges, hogy ha nem ered el az eső, akkor a hétvégéig a tűz eléri Yellowknife városának határait. Közelegnek a lángok, de még van idők végrehajtani az evakuációt
– mondta az egyik veszélyeztetett város vezetője.
De Spanyolországot sem kímélik a tűzvészek: a Kanári-szigeteken egy nemzeti parkban indult a bozóttűz, már közel kétezer hektáron pusztít.
Megkezdtük a munkát, hogy segítsük a kollégáink tevékenységét, de egy olyan helyszínre érkeztünk, ahol a tűz hirtelen terjedt tovább egy olyan területre, ahol sok a szikla és a laza anyag. Ezek biztonsági problémákat okozhatnak
– mondta ez a spanyol tűzoltó.
Az elmúlt hetekben tapasztalható hőség miatt, a helyiek szerint csontszáraz a térség, így a lángok villámgyorsan terjednek. A nemzeti park vad és sziklás terepe pedig újabb kihívást jelent a tűzoltóknak, akik csak körülményesen tudják megközelíteni a lángokat.