Nyugdíjasok és idősek tüntettek a tavaly államosított Bankia központjánál. A pénzüket akarják, amit akkor veszítettek el, amikor bevásároltak a bank által kibocsátott elsőbbségi részvényekből. A papírok ugyanis 1 nappal a kereskedés kezdete után már csak harmadannyit értek, mint amennyiért az ügyfelek megvették őket. „A férfi a bankban, akire az életünket bíztuk, azt mondta, fektessünk elsőbbségi részvénybe. Volt egy nyugdíj-megtakarításom, készpénzzé tettem, és azt fektettem be. Most visszatartják a feleségem és az én nyugdíjamat is, semmink nincs - mondta egy felháborodott nyugdíjas.
Másoknak azt mondták, hogy bármikor kiszállhatnak a részvényekből. De ezt mégsem tehették meg. Sok nyugdíjas ezért úgy érzi, hogy a pénzintézet becsapta őket. „Rohangálok Madrid-szerte, dolgozom, mint egy állat, hogy ezek a disznók, ezek a tolvajok azt mondják nekem, hogy nincs pénz és nincs hitel. Mondtam a bankvezetőnek: maga rángatott engem bele, mert nem figyelmeztetett semmiről. Rábíztam a megtakarításaimat a bankra, már csak a férjem nyugdíja maradt” – panaszkodott egy másik nyugdíjas.
Az elsőbbségi részvénytulajdonosok is szabadulnának tulajdonrészüktől. Ennek viszont az lesz a hatása, hogy az árfolyam tovább esik. A bank 11 milliárd részvényt bocsátott ki kedden 15 és fél milliárd euró értékben.
A spanyol állam a bank 68 százalékát birtokolja, a maradék 32 százalékot az elsőbbségirészvény-tulajdonosok és a hitelezők. Tavaly az államtól a Bankia 24 milliárdos segélyt kapott.