A terrorizmussal gyanúsított foglyokat válogatott kínzásokkal próbálták szóra bírni a világszerte működő titkos börtönökben. Fúrógépet zúgattak a fülüknél, hogy ne tudjanak aludni, falhoz láncolták, dobozba zárták őket, beöntést adtak nekik, vagy úgy tettek, mintha vízbe fojtanák őket.
„Pucéron, bepelenkázva, fizikailag bántalmazva, különféle fizikailag fárasztó pozíciókba helyezve hosszú ideig, napokig megvonták tőlük az alvást. Egy esetben 180 óráig: ez hét és fél nap, több mint egy hét alvás nélkül általában fárasztó testhelyzetben, néha a kezüket összekötötték a fejük fölött és felláncolták őket a plafonhoz” – mondta a kínzási módszerek kapcsán Diane Feinstein, a szenátus hírszerzési bizottságának demokrata elnöke.
Tudtak arról, hogy mi megy
A CIA terrorelhárításának korábbi vezetője szerint Washingtonban tudtak arról, hogy mit tesznek a foglyokkal a táborokban. A kínzások George W. Bush elnöksége idején kezdődtek, szerinte az alkalmazott módszerek elérték a céljukat, és az ország hálás lehet a CIA embereinek.
„Szerencsések vagyunk, hogy azok a férfiak és nők, akik keményen dolgoznak a CIA-ban, a mi oldalunkon állnak. Ők hazafik, és bármit is állít a jelentés, az ország iránti elkötelezettségük megkérdőjelezhetetlen” – fejtette ki George W. Bush korábbi amerikai elnök.
A szenátusi jelentés szerint ugyanakkor nincs bizonyíték arra, hogy a kicsikart vallomásokkal merényleteket akadályozott meg. „Ezek a módszerek nemcsak hogy nem érték el a céljukat, hogy további, Amerikát és a szövetségeseinket érő támadásokat akadályozzunk meg, de rontották a védelmi érdekeinket és a jó hírnevünket a világban” – hangsúlyozta John McCain republikánus szenátor.
Az amerikai elnök szerint az országnak tovább kell lépnie, ugyanakkor tanulnia kell az elkövetett hibákból. „Néhány dolog, ami a jelentésben le van írva, brutális, és ahogy azt korábban is mondtam, számomra kínzásnak minősülnek. Ezek nem mi vagyunk, és bár aggódom a lehetséges hatásoktól a tengerentúlon, amiért elővigyázatossági intézkedéseket is hoztunk, hogy a megnövekedett kockázatot csökkentsük, úgy vélem, hogy fontos volt, hogy napvilágra kerüljön ez a jelentés, hogy el tudjunk számolni vele, hogy az emberek tökéletesen megértsék, hogy miért is tiltottam be ezeket a módszereket az elnökségem elején, és remélhetőleg nem követjük el ezeket a hibákat még egyszer” – mondta Barack Obama amerikai elnök.
A leköszönő védelmi miniszter szerint a most bemutatott jelentésen finomítottak nemzetbiztonsági okokból.