Katonai helikoptereket szemlélt meg egy szimulált bevetésen az amerikai elnök egy New York állambeli támaszponton. Donald Trump ezután aláírta azt a törvényt, amelynek értelmében az Egyesült Államok jövőre több mint 716 milliárd dollárt fordít nemzetvédelmi célokra - ez minden idők legnagyobb amerikai védelmi költségvetése.
Erről elsőként a támaszponton szolgáló katonáknak számolt be az elnök.
Most 700 milliárd dollárunk van, jövőre pedig, ezt már jóváhagytuk, 716 milliárd dollárunk lesz, hogy a legjobb repülőket, hajókat, tankokat és rakétákat tudjuk nektek biztosítani, bárhol a világon. Senki sem gyárt olyan jókat, mint mi, ez a világ legjobb hadi felszerelése. Szóval, 716 milliárd dollárotok lesz, úgyhogy gratulálok
- mondta az amerikai elnök.
A kongresszus előzőleg rekordgyorsasággal fogadta el a jogszabályt, mindkét házban hatalmas többséggel. Beszédében Trump sokaknak megköszönte a jogszabályt, kivéve egyvalakit: a törvény névadóját, John McCaint, aki a Szenátusban a legtöbbet tette a védelmi költségvetés emeléséért.
A rákbeteg McCain régóta Donald Trump legnagyobb kritikusa a Republikánus Párton belül, leghírhedtebb konfliktusuk során Trump amiatt sértegette a vietnami veteránt, mert hadifogoly volt, ő pedig, mint mondta, azokat a katonákat szereti, akiket nem fognak el.
Az új védelmi büdzsé legnagyobb nyertesei az Egyesült Államok legjelentősebb védelmi beszállítói, többek közt a Lockheed Martin és a Boeing, amik minden évben dollármilliókat költenek kongresszusi lobbira. A Lockheed Martintól például 7,6 milliárd dollár értékben vesz vadászrepülőgépeket a Pentagon 2019-ben.
Nemrég Kína is az utóbbi évek legnagyobb védelmi költségvetés-növelését jelentette be, 175 milliárd dollárra emelve a katonai kiadásokat. Az országot vezető Kommunista Párt egyúttal azt ígérte: 2035-re világszínvonalú hadserege lesz Kínának.