Afrika felől érkező migránsok szállnak át a Földközi tengeren a spanyol partiőrség hajójára, ami aztán Malagára szállította őket. Szombaton egy nap alatt 400 migráns érkezett Marokkóból, ami egyre inkább átveszi Líbia helyét az észak-afrikai indulási állomások között.
Líbia népszerűsége azért csökken, mert innen Máltára és Olaszországba lehet átjutni, az ottani hatóságok viszont már az EU hivatalos missziójának a hajóit se engedik kikötni. A mentőhajók így visszaviszik az utasaikat Líbiába, ahol a migránsok börtönre számíthatnak.
Egy éve tart a folyamat, először csak lassították a mentőcsapatok munkáját. Aztán a hatóságok elkezdték aktívan lassítani a mentőakciókat, végül pedig már a kikötést, elindulást is akadályozták. Mi Olaszország helyett Marseille-ből indultunk és továbbra is kimentjük a tengerből a rászorulókat, a jogszabályoknak megfelelően. Arra viszont nem vagyunk hajlandók, hogy bárkit visszavigyünk Líbiába, az ugyanis nem biztonságos ország
- mondta az olasz kikötőkből elsők között kitiltott Aquarius kapitánya.
Az olasz kormánnyal ellentétben a spanyol vezetés befogadó politikát folytat, emiatt az ellenzék támadja. A német kormány bevándorlási államtitkára szerint félő, hogy ha a spanyol kormány nem lép fel határozottan a migránsok növekvő száma ellen, akkor a 2015-öshöz hasonló menekült-áradat indulhat Spanyolországon keresztül Európa központi országai felé. A német kormány ezért fontolgatja a francia és svájci határ ellenőrzésének a visszaállítását. Kelet felől, az osztrák határt már most is szigorúbban ellenőrzik, Szász- és Bajorországban pedig a héten nyitottak meg azok a tranzitközpontok, ahol a migránsokat ezentúl kötelezően elhelyezik a kérelmük elbírálásáig.