Nem csitulnak az indulatok Bolíviában. A demonstráló lakosság ismét összecsapott a rendőrökkel. A tömeg azt követeli, hogy Evo Morales elnök távozzon az október 20-i választások vitatott kimenetele miatt. Az államfő azonban erre nem hajlandó.
"Testvéreim, emlékszem az 1978-as választásokra, amikor a diktátorok megsemmisítették azt. Most az ellenzék tesz javaslatot az október 20-i választások megsemmisítésére, amikor a bolíviai nép demokratikusan nyert"
- jelentette ki az elnök.
Eközben Morales hívei megakadályozták, hogy az ellenzék egyik vezetője kilépjen a La Paz-i repülőtérről. Luis Ferdinand Camachót, így a kormány visszareptette Santa Cruzba. A politikus Bolívia legnépesebb városában vezeti a kormánnyal szembeni tiltakozást, Morales lemondását követelve.
"Nem saját akarom miatt tértem vissza. Ez gyakorlatilag egy emberrablás volt a rendőrség és a katonaság részvételével. Nem önkéntesen vettem benne részt. Hazugsággal távolítottak el minket, azt állítva, hogy pár a repülőtérre belépő ember miatt nem vagyunk biztonságba és ezért átszállítanak minket egy másik városba. Állítólag a katonák egy utasítást kaptak"
- nyilatkozta felháborodva az ellenzék vezetője.
Carlos Mesa, az ellenzék elnökjelöltje szerint a repülőtéren történtek csak tovább szítják az indulatokat az országban.
"Morales elnök már napok óta hangoztatja, hogy a nyugalomra törekszik, és javasolja a pártok leszerelését, hogy ezzel a szolidaritást és a rasszizmus ellenességet támogassa. Ezzel szemben a Szocialista Mozgalom híveinek segítségével ő maga váltja ki az erőszakot és a rasszista megosztottságot, ami eddig nem létezett Bolíviában"
- hangsúlyozta az ellenzéki Carlos Mesa, új választások kiírásával lehetne kivezetni az országot a válságból.
Evo Morales kérésére az Amerikai Államok Szervezete szakértőket küldött La Pazba a választási eredmények ellenőrzésére, akik állásfoglalásukat november közepére ígérték. A küldöttség vezetője azonban pénteken lemondott. Az 59 éves elnök, negyedszer indult az elnökválasztáson, amit az ország alkotmánya egy 2016-os népszavazást követően nem tett volna lehetővé. 2017-ben azonban az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy joga van ismét az elnöki címért versenybe szállni.
HírTV