Az Európai Unió balliberális vezetése úgy gondolja, hogy nem kell foglalkozni az ukrán olajembargóval, mert Magyarország rendelkezik tartalékokkal. Ennek tudható be az az időhúzás, ami Brüsszel részéről tapasztalható – erről beszélt az Alapjogokért Központ vezető elemzője a Napindítóban. Dornfeld László kiemelte: számos jel arra mutat, hogy Kijev azért döntött az Oroszországból érkező nyersanyag szállításának felfüggesztése mellett, mert egyes uniós döntéshozók ezt várják el az ukrán vezetéstől.
Nem Kijevnek, hanem a Nyugatnak az érdeke, hogy gátolja az Oroszországból az Európai Unióba irányuló nyersanyagszállítást– tette hozzá az energiajogász. Tóth Máté kifejtette: Washington hatalmasat nyer, amennyiben nem a Föderációtól, hanem drágábban az Egyesült Államoktól vásárolnak gázt vagy olajat az uniós tagállamok.
Napnál is világosabb, hogy kinek szolgálja ez valóban az érdekét, kinek a gazdasági pozícióját erősíti, hát rövidtávon nézve semmiképpen nem Ukrajna az. Egy technikailag csődben lévő ország, aki külföldi segélyen él, az egyetlen igazi nagy bevételi forrását önként elzárni, nyilvánvaló módon butaság lenne
– hangsúlyozta az energiajogász.
Közben az Európai Unió már a magyar-román zöldenergia projektet is kifogásolja, holott ez egy alternatív energiabeszerzési útvonal lenne
– erre hívták fel a figyelmet Vezércikk című műsorunkban.
A politikai tartalom az az, hogy amit Brüsszel mond, az most a transzatlanti érdek. Hiszen ez az egész arról szól, hogy a keletről érkező bármiféle nyersanyag csak akkor megfelelő, hogyha Amerika szövetségesétől érkezik – hangsúlyozta ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég Alapítvány tudományos igazgatója, aki szerint a demokrácia export megbukott, most az energiaexport az egyik új, kedvenc témája a balliberális nyugatnak.