Visszafordíthatatlan károkat okozott a világhírű Nazca-vonalakban a Greenpeace legutóbbi akciója. A környezetvédelmi aktivisták a limai klímakonferencia idején hagyták lábnyomukat és egy feliratot az 1500 éves ősi motívumok között. Az akció a visszájára fordult, a világörökségi helyszín tönkretétele a kormány mellett felháborított más környezetvédő csoportokat is. Lima a felelősök kiadását kéri a szervezettől.
„A Greenpeace-nek tudnia kell, hogy kik voltak azok az aktivisták. Mauro Fernandez például ott volt, és neki kellene megadnia azok neveit, akik elkísérték. Azt is tudniuk kell, hogy ki volt az a régész, aki elkísérte őket. De nem adják meg a neveket és az adatokat, és nem tudjuk elindítani a jogi eljárást” – mondta a perui kulturális miniszter, Diana Alvarez-Calderon.
A Greenpeace elnézést kért, és vállalja a következményeket. A kormány azonban ragaszkodik a konkrét felelősök kiadásához. „Nem hiszem, hogy bármi megegyezést is el lehetne érni, ha nem tudjuk, hogy ki tette, ki okozta ezt a kárt. Nem egyeztünk meg a Greenpeace-szel, bocsánatot kértek, és a vezetőik megjelentek a nyilvánosság előtt, és ez jó. De semmilyen megegyezés nem elérhető anélkül, hogy megmondják a neveket” – hangsúlyozta a miniszter.
A több mint 1500 évvel ezelőtt keletkezett rajzok készítésének módjára a mai napig nem találtak magyarázatot a régészek. A sivatag sötét köveinek eltávolításával lett látható az alatta lévő világos mészkőréteg, azt azonban, hogy a hatalmas motívumokat milyen tervek és eszközök segítségével karcolták a földbe, máig nem tudjuk.