Hétfőn este az amerikai elnök a Fehér Házban az izraeli kormányfő előtt írta alá azt az elnöki rendeletet, amely elismeri a zsidó állam fennhatóságát a Golán-fennsíkon. Ezzel Jeruzsálem izraeli fővárosként történt elismerése után újabb, külpolitikai ígéretét teljesítette Donald Trump.
„Az iráni és a dél-szíriai terrorista csoportok, mint például a Hezbollah, a Golán-fennsíkot Izrael elleni támadásokra használják. Minden jövőbeli békeegyezménynek el kell ismernie Izrael jogát arra, hogy megvédje magát Szíria, Irán és más regionális fenyegetések ellenében” – mondta az amerikai elnök.
Az elnöki döntést az izraeli kormányfő is méltatta. „Elnök úr. Az évek során Izraelnek sok barátja volt már az Ovális irodában, de önhöz fogható egy sem volt” – mondta Benjamin Netanjahu.
A legbefolyásosabb amerikai Izrael-barát lobbiszervezet, az Amerikai Izrael Közpolitikai Bizottság ülésén beszédet mondott volna az izraeli kormányfő, de végül lerövidítette a tervezett programot, és hazautazott. A rendezvényen az amerikai külügyminiszter méltatta a Golán elismerését.
„Nagy megtiszteltetés volt izraeli területeken lenni és Netanjahu kormányfővel együtt ünnepelni azt a pillanatot, amikor Trump elnök Izrael részeként ismerte el a Golán-fennsíkot. Trump elnök, Netanjahu miniszterelnök társaságában aláírta az erről szóló rendeletet. Ez a határozat megerősíti Izrael fennhatóságát a Golán felett” – mondta Mike Pompeo.
A terület lakói gazdasági fellendülésre számítanak a döntés után. „Kétségtelen, hogy ez a döntés nagyon jelentős jólétet hoz majd a területnek. Folyamatos növekedést láttunk az elmúlt 5 évben, évtizedben” – mondta egy önkormányzati vezető.
A stratégiailag kulcsfontosságú területek túloldalán fekvő Szíria szerint az amerikai lépés durván megsértette a nemzetközi jogot.
„Úgy tűnik, Trump elnök megsérti nemzetközi szervezetek és határozatok legitimitását. Átgondolatlan döntéseivel szembe megy a nemzetközi közösségnek, hogy teljesíthesse választási ígéreteit, amelyek a világ előtt nem állnak meg” – mondta egy szíriai nemzetközi jogász.
A Golán-fennsíkot Izrael a 1967-es 6 napos háborúban foglalta el, 1981-ben pedig bekebelezte. Ez utóbbi lépést az ENSZ nem ismerte el. Ahogy Trump mostani döntését sem. A nemzetközi szervezet szerint a Golán-fennsík jogállása nem változott, mivel azt a Biztonsági Tanács döntései határozzák meg.
Tiltakoznak a döntés ellen
Elfogadhatatlan az amerikai lépés Törökország és az Arab Liga főtitkára számára is. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a döntés akadályozza a szíriai válság és az egész közel-keleti helyzet megoldását.
Rijád mély sajnálatát fejezte ki, és elutasította a nyilatkozatot. Leszögezte, hogy továbbra is a Golán-fennsíkra vonatkozó ENSZ-határozatokat tekinti érvényesnek. A Washingtonnal szövetséges szaúdi kormány nyilatkozatát több szaúdi újság is címlapján közölte.
A bahreini külügyminisztérium kedden Twitter-oldalán fejezte ki sajnálatát a washingtoni lépés miatt. A közlemény hozzáteszi: Manáma álláspontja nem változott, a Golán-fennsíkot az 1967-es hatnapos háború óta izraeli megszállás alatt lévő területnek tekinti, „ahogy azt a nemzetközi határozatok is megerősítik”.
A szíriai külügyi szóvivő szerint a döntés „durva támadás Szíria szuverenitása ellen”, és Trumpnak nincs semmiféle jogköre a megszállás legitimálására. Naszr al-Haríri, az ellenzéki Szíriai Nemzeti Koalíció főtárgyalója hasonlóan nyilatkozott, mondván, az amerikai elnök döntése még több erőszakhoz vezet, és káros hatásai lesznek a térség stabilitására nézve is.
Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter mikroblog-bejegyzésében kiemelte, országa álláspontja szilárd: a Golán-fennsíkot elfoglalt szíriai területnek tekinti, Izrael jelenlétét pedig jogsértőnek tartja.
A kuvaiti külügyminisztérium is csatlakozott az elítélő nyilatkozatokhoz, sajnálatát fejezve ki a washingtoni döntés miatt.
Az indonéziai külügyminisztérium szintén tiltakozott a lépés ellen, amely szerinte nem hat építően a térség stabilitására.
Haszan Róháni iráni elnök az IRNA iráni állami hírügynökség által idézett nyilatkozatában nemzetközi jogba ütközőnek nevezte a washingtoni lépést: „Elképzelhetetlen, hogy valaki Amerikában egy ország földjét egy másik, megszálló országnak adja csak úgy, nemzetközi határozatok és jogszabályok ellenében. Ez példa nélküli az évszázadban” – idézi az elnök szavait az IRNA.