Vannak, akik már új északír polgárháborútól tartanak a Brexit körüli bizonytalanság miatt - konkrétan attól, hogy ha a szigetország egyezség nélkül zuhan ki az EU-ból, visszaáll a határellenőrzés Írország és Észak-Írország között, emiatt pedig újra fellángolnak a harcok az írekkel való egyesülésért küzdő katolikusok és a britekhez húzó protestánsok között.
Egy biztos: az ír nacionalisták már megüzenték Theresa May-nek, hogy ha nem tudja rendezetten kivezetni az országot az Unióból, jön a népszavazás az Ír-sziget újraegyesítéséről.
„Ha kudarcot vallanak, a brit miniszterelnöknek, demokrata lévén, el kell kezdenie felkészülni egy referendumra az ír egységről. Ha Nagy-Britannia nem képes tartani magát a békeegyezményhez és megakadályozni a kemény határ visszaállítását, akkor az utolsó lehetőség egy népszavazás az ír egységről” – mondta Mary Lou McDonald, a Sinn Féin vezetője.
A brit parlament korábban azért utasította el a Theresa May miniszterelnök által Brüsszellel kialkudott távozási feltételeket, mert a képviselők attól tartanak, hogy nem átmeneti, hanem állandó lesz az alkuban szereplő úgynevezett "védőháló" - az az intézkedés, ami a kétoldalú kereskedelmi egyezség elmaradása esetén is nyitva tartaná az ír-északír határt. Szerintük a szigetország így részben az Európai Unióban ragadna, ezért új alkut és biztosítékokat követelnek a kormányfőtől.
Kedden és szerdán Theresa May Észak-Írországban járt, hogy személyesen biztosítsa a helyieket arról, hogy nem lesz rosszabb a helyzetük a március végi brit kilépés után sem.
A következő útja pedig Brüsszelbe vezetett.
A May-t fogadó Jean-Claude Juncker már a találkozó előtt ismét leszögezte, hogy a Brexit-alkut nem lehet újratárgyalni.
„Holnap vendégül látom a brit miniszterelnököt, és ő tudja, hogy a Bizottság nem áll készen arra, hogy újranyissuk az ügyet” – mondta Jean-Claude
Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk ennél jóval keményebben fogalmazott.
„Gondolkodtam, vajon milyen lehet az a különleges hely a pokolban azoknak, akik a Brexit mellett kampányoltak, anélkül, hogy tervük lett volna a biztonságos kivitelezésre” – nyilatkozta Tusk.
Erre pedig a Tuskkal közös sajtótájékoztatót tartó ír kormányfő is csak annyit tudott mondani, hogy a brit sajtó ezért biztosan ízekre szedi majd a brüsszeli vezetőt.