Theresa May konzervatív párti brit miniszterelnök szerint a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételeit rögzítő megállapodás elfogadása nélkül Nagy-Britannia talán soha nem lép ki az Európai Unióból.
Jeremy Corbyn, a legnagyobb brit parlamenti ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője ugyanakkor vasárnap azt jósolta, hogy az eddig kétszer is nagy többséggel elutasított brexit-megállapodást az alsóház a jövő hétre tervezett harmadik szavazáson is elutasítja. A Sky News brit hírtelevíziónak nyilatkozva Corbyn utalást tett arra, hogy a Labour ebben az esetben bizalmatlansági indítvány nyújthat be a kormány ellen. A Munkáspárt tavaly már kezdeményezett egy bizalmi szavazást May kormánya ellen, ez a kezdeményezés azonban akkor elbukott.
Vasárnap mindazonáltal a brit kormány két minisztere is egyenes utalást tett arra, hogy a jövő héten csak akkor lesz újabb szavazás a brexit-egyezményről, ha addig sikerül biztosítani az elfogadáshoz szükséges alsóházi többséget.
Theresa May a The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi lapnak írt cikkében „tisztességes kompromisszumra” kérte a képviselőket. May szerint ugyanis ha a parlament a jövő heti EU-csúcsig nem tudja elfogadni a brexit-egyezményt, Nagy-Britannia hosszú hónapokig nem tudna kilépni az EU-ból, „ha valaha is egyáltalán kilépne”.
A brit kormányfő a cikkben egyenes utalást tesz arra is, hogy jóllehet a megállapodás elfogadása esetén London június végéig kérné a nem egészen két hét múlva esedékes kilépési határidő meghosszabbítását, a kormány valójában ennél rövidebb halasztásra törekszik.
May úgy fogalmaz írásában, hogyha a parlament megtalálja a módját a brexit-megállapodás támogatásának a jövő hét második felében esedékes EU-csúcsértekezlet előtt, akkor Nagy-Britannia tavasszal ki tudna lépni az Európai Unióból, anélkül, hogy részt kellene vennie a májusra kiírt európai parlamenti választásokon.
Az alsóház csütörtökön fogadta el a brexit elhalasztását célzó kormányzati beterjesztést.
Az indítvány alapján a konzervatív párti brit kormány kezdeményezi az Európai Uniónál a kilépés törvényben rögzített jelenlegi, március 29-i határidejének június 30-ig terjedő meghosszabbítását. A kormány szerint azonban e viszonylag rövid, meghatározott ideig szóló halasztás akkor reális, ha az alsóház március 20-ig – a jövő heti EU-csúcs kezdete előtti nap végéig – elfogadja a brexit-megállapodást.
Ebben az esetben a halasztás célja az elfogadott indítvány szerint az, hogy legyen idő a kilépéshez szükséges jogszabálytervezetek törvénybe iktatására.
Theresa May már a csütörtöki szavazás előtt, a halasztási kezdeményezésről szóló indítványt beterjesztő alsóházi felszólalásában figyelmeztette a képviselőket arra, hogy ha a ház továbbra sem támogatja a brexit-feltételekről szóló egyezséget – amelyet a törvényhozók először januárban, majd kedden ismét nagy többséggel elutasítottak – akkor a brexit sokkal hosszabb idejű halasztására lesz szükség.
A The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lap által idézett kormányzati tisztviselők szerint, ha az alsóház a szerdáig tervezett újabb, harmadik voksoláson elfogadná a brexit-megállapodást, a kilépéshez szükséges törvényalkotási feladatokat a ház április 25-ig elvégezheti, és az új brexit-határidőt május végére vagy június elejére lehetne kijelölni.
Philip Hammond pénzügyminiszter szerint ugyanakkor nem teljesen bizonyos, hogy az alsóház a jövő héten egyáltalán szavaz a brexit-megállapodásról.
Hammond, aki a BBC televízió vasárnapi politikai interjúműsorának vendége volt, nemmel válaszolt arra a riporteri kérdésre, hogy a kormányfő által kilátásba helyezett harmadik szavazást bizonyosan megtartják-e.
Kijelentette: a kormány csak abban az esetben terjeszti be újból szavazásra a brexit-megállapodást, ha bízik abban, hogy ezúttal elegendő számú képviselő hajlandó támogatni az egyezményt, „de még nem tartunk itt”.
Hammond a vasárnapi BBC-interjú végén kijelentette azt is, hogy „most már fizikailag lehetetlen” Nagy-Britannia kilépése az EU-ból március 29-én, akkor is, ha a jövő héten lesz szavazás a brexit-megállapodásról, és a képviselők elfogadják az egyezményt, mivel a kilépés előtt több jogszabályt még el kell fogadtatni a parlamentben.
Liam Fox külkereskedelmi miniszter a Sky News hírtelevíziónak vasárnap szintén azt mondta, hogy a kormány csak akkor terjeszti be újból szavazásra a brexit-megállapodást, ha a következő 48 órában olyan jelzéseket kap, hogy ezúttal „át tudja vinni” az egyezményt az alsóházon.
A képviselők januárban 230, a keddi második voksoláson 149 fős többséggel vetették az EU-val novemberben elért brexit-megállapodást.