A brexit halasztását kéri levelében a brit miniszterelnök, de a részletek egyelőre nem ismertek. A keddi kabinetülésen ugyanis a kormány tagjai között is heves vita volt arról, hogy mit lehet elérni, ha kapnak néhány hónap haladékot.
A brit alsóház elnöke világossá tette, hogy két elutasító szavazás után csak akkor enged harmadik voksolást a Westminster-ben, ha a kormányfő lényeges elemeiben újra tudja tárgyalni a megállapodást Brüsszellel. Erre azonban Theresa May nem tett ígéretet.
„Nos, a miniszterelnök asszony célja az, hogy tető alá hozza a megállapodást. És ehhez egy kis plusz időt kapjunk. Az egyezség ratifikálása elkerülhetetlen. A képviselőknek választ kell adniuk a választópolgárok felé, hogy három évvel a kilépést eldöntő népszavazás után miért nem voksolnak a nép döntése alapján?” – mondta Stephen Barclay, brit brexit-ügyi miniszter.
Az Európai Unió főtárgyalója pedig arra figyelmeztetett, hogy a kilépési határidő június 30-ra való eltolásának csak akkor van értelme, ha a brit parlamentben van esélye a már kialkudott egyezség elfogadásának.
„Az, hogy a brit alsóház leszavazta a megállapodás nélküli kilépést, még nem jelenti azt, hogy az nem következik be. Mindenkinek meg kell tennie az előkészületet a megállapodás nélküli helyzet beálltára. Az EU ezt megtette” – nyilatkozta Michel Barnier, az unió brexit-ügyi főtárgyalója.
Ha Theresa May a csütörtöki uniós csúcstalálkozóra nem érkezik konkrét tervekkel, akkor nem garantált, hogy a 27 tagállam vezetője egyhangúlag támogatja a brexit halasztását. De ha megkapja is ezt a londoni kormány, az előtte álló feladat ugyanaz lesz, amelybe már kétszer belebukott: parlamenti többséget kell összegyűjtenie az egyezmény támogatására. A konzervatív keménymag és az ellenzék csak abban az esetben adja be a derekát, ha biztosítékokat kapnak a szövegben, hogy egy átmeneti időszak után minden jogi kötelék megszűnik az Egyesült Királyság és az EU között, beleértve a vámuniós kapcsolatot is. Az egyezség újratárgyalásába azonban Brüsszel csak egyszer ment bele, a második újratárgyalást kategorikusan kizárja.