A 46 éves férfi illegális bevándorlóként élt az Egyesült Államokban. 1994-ben rablásért őrizetbe vették, de beszállításkor lelőtte a járőrét. Halálra ítélték, a kivégzést Texasban hajtották végre.
„Edgar Tamayót egy houstoni rendőr 1994-es meggyilkolása miatt végezték ki. Tamayo pisztolyt rántott a rendőrautó hátsó ülésén, és többször is meglőtte a rendőrt. Nem akart az utolsó szó jogával élni. Este fél tízkor halt meg az injekciótól” – közölte a texasi rendőrség szóvivője.
Mexikóban a rendőrgyilkos kivégzése ellen tiltakoztak, a vádlott jogait ugyanis elfogása után megsértették. Az 1963-as bécsi egyezmény értelmében közölni kellett volna vele, hogy jogában áll külföldi állampolgárként konzuli segítséget kérni, az amerikai hatóságok azonban csak a per kezdete előtt értesítették a mexikói diplomatákat az ügyről. A kivégzést a washingtoni kormány is ellenezte, és a külügy-minisztériumon keresztül, nyomásgyakorlással próbált halasztást elérni. Azzal érveltek, hogy az eset kihathat a külföldön lévő amerikaiakkal szembeni bánásmódra is. A texasi bíróság viszont elutasította a férfi kegyelmi kérvényét is, és végrehajtotta az ítéletet.
„Elmentünk az amerikai álom miatt, és most az amerikai rémálomban élünk. Egész életünkben azon dolgoztunk, hogy előrelépjünk, ezért akarnak az emberek az Egyesült Államokba menni. De ne menjenek, mert ott élni rémálom” – nyilatkozta a kivégzett férfi családjának barátja.
A meggyilkolt rendőr családja elégedett a döntéssel. „Most még nagyon nehéz mindkét család számára. Sajnos politikai ügy lett belőle, de azért vagyunk itt, hogy emlékeztessük az embereket, ki az igazi áldozat ebben a bűntényben, és hogy figyelmeztessük az embereket: John Kerrynek nincs joga leláncolni a legfelsőbb bíróságot és a lakat kulcsát a nemzetközi közösségnek átadni” – mondta a meggyilkolt rendőr bátyja.
A férfi a harmadik mexikói, akin Texas államban a nemzetközi jogot megsértve hajtották végre a halálos ítéletet.