A tárca tájékoztatása szerint 2024-ben 36 816-an érkeztek a La Manche-csatornán át Franciaországból az angol partokra. Egy évvel korában 29 437-en keltek át Angliába ugyanilyen módon, vagyis éves összevetésben hozzávetőleg 25 százalékkal emelkedett tavaly a csónakokkal illegálisan átkelők száma.
Az eddigi éves rekordot 2022-ben regisztrálták: abban az évben 45 774 menedékkérő érkezett a csatornán át a brit partokra. Ahhoz képest tavaly 20 százalékkal kevesebben keltek át illegálisan Angliába.
A csónakokkal, embercsempészek szervezésében érkezők számának rendszeres kimutatása 2018-ban kezdődött; azóta több mint 150 ezer menedékkérő érkezett a kontinensről - az esetek nagy többségében Franciaországból - Nagy-Britanniába.
A londoni belügyminisztérium szerdai tájékoztatása szerint 2024-ben rekordszintre emelkedett az illegális átkelési kísérletek közben bekövetkezett halálesetek száma: a tárca adatai alapján tavaly 77-en vesztették életüket a rendszerint túlzsúfolt, felfújható, sok esetben tengeri közlekedésre alkalmatlan motorcsónakokkal történt balesetekben.
Az előző, konzervatív párti brit kormány azt tervezte, hogy a csónakokkal érkező menedékkérőket a közép-afrikai Ruandába telepíti át, a jogi és parlamenti csatározások miatt azonban az áttelepítési program a Konzervatív Párt tavaly júliusi választási vereségéig nem indult el. A jelenlegi munkáspárti kormány választási ígéretének megfelelően a hivatalba lépése utáni első héten törölte a ruandai áttelepítési programot és új határbiztonsági parancsnokságot hozott létre az illegális átkeléseket szervező embercsempészek elleni fellépés céljával.
A tavaly szeptember óta működő testület tevékenységéhez jogi hátteret biztosító törvény ugyanolyan intézkedési, vizsgálati és büntetőjogi hatásköröket biztosít a szervezett bevándorlási bűnözés - mindenekelőtt az embercsempészet - ellen, mint amilyenekre a brit terrorizmusellenes törvény ad felhatalmazást a terrorszervezetek elleni fellépéshez.
Fotó: Shutterstock