Francois Hollande a francia szocialisták elnökjelöltjeként vetette fel a kampányban a luxusadó ötletét. Megválasztása után a kormány kidolgozta a törvényjavaslatot, és már be is nyújtotta a nemzetgyűlésnek. Egymillió eurós éves jövedelem felett az adókulcs 75 százalékos lenne. Hollande szerint ez is a gazdaság fellendítésének a része. Várhatóan két évig várjuk el ezt a hozzájárulást – közölte a francia elnök, aki szerint a gazdagok most bizonyíthatják a hazafiasságukat.
Ki akar bújni a luxusadó alól?
Franciaország és Európa leggazdagabb embere nem ilyen lelkes. Bernard Arnault, aki divatcégek tulajdonosa, a hétvégén jelentette be, hogy felveszi a belga állampolgárságot. Ottani befektetéseire hivatkozott, de kevesen hisznek neki. Az átlag francia szerint ki akar bújni a luxusadó alól.
Joseph Benichou párizsi nyugdíjas szerint ez sértés minden franciának: „döbbenetes; persze láttunk már ilyet”. A baloldali Liberation tovább ment: „Takarodj, gazdag barom!” – írja az első oldalon a lap. A címadás áthallásos: a leváltott Nicolas Sarkozy a kampányban mondta egy rátámadó gazdának, hogy „takarodj, te csóró barom”. A francia jobboldal Arnault-t védi.
– Megdöbbentőek ezek a támadások, mint a Liberation címlapja – fogalmazott Francois Fillon volt miniszterelnök. Hazafiatlansággal vádolnak egy embert, aki több tízezer munkahelyet teremtett, és továbbra is évente több milliárd euró adót fizet a francia államnak – vette védelmébe a milliárdost az előző kormány első embere.
Kivándorlási hullámtól tartanak
A jobboldal szerint a luxusadó olyan kivándorlást indíthat el, mint a Mitterrand-kormány válságadója a 80-as években, amikor jómódú franciák költöztek Svájcba és Angliába. Egy londoni felmérés szerint idén nyáron 40 százalékkal nőtt azoknak a franciáknak a száma, akik áttették székhelyüket a brit fővárosba.