Mint azt Rabiei jelezte, "lehetőség nyílik tárgyalásokra", ha Washington visszatér a nukleáris megállapodáshoz, és teljes mértékben eltörli a szankciókat, amelyeket azt követően vetett ki ismét Iránra, hogy 2018-ban felmondta az atomalkut.
"Annak érdekében, hogy több biztosítékot nyújtsunk és feloldjuk a patthelyzetet, az elnök (Haszan Róháni) még javaslatot is előterjesztett kisebb változtatásokra" a nukleáris megállapodás keretében, feltéve hogy az Egyesült Államok visszatér az egyezményhez - fogalmazott az iráni kormányszóvivő.
Rabiei hangsúlyozta: Irán saját érdekeit követi, és ha a szankciókat most azonnal feloldják, és ha az atomalkut visszaállítják eredeti állapotába, akkor lehetőség nyílik tárgyalásokra az úgynevezett P5+1 formátumban - az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjával (vagyis az Egyesült Államokkal, Kínával, Oroszországgal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal), továbbá Németországgal.
Eközben a Press TV-nek egy meg nem nevezett, az ügyben tájékozott kormányzati forrásra hivatkozva részleteket közölt abból az iráni javaslatból, amelynek célja a nukleáris program körül kialakult patthelyzet feloldása. E szerint az ajánlat alapján Irán törvénybe iktatná a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kiegészítő jegyzőkönyvét, amit a tervek szerint eredetileg 2023-ban kellene megtennie. Cserébe Irán azt szeretné, ha az amerikai kongresszus jóváhagyná a nukleáris megállapodást és megszavazná az Iráni elleni szankciók azonnali feloldását.
Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva hétfőn pedig azt mondta: Irán nyitott az "állandót az állandóért" mechanizmusról szóló elképzelésre, ami szerint Irán beleegyezik abba, hogy rendszeres vizsgálatokat tartsanak nukleáris létesítményeiben az amerikai szankciók megszüntetésének fejében.
Irán és a világ vezető hatalmai 2015-ben, több mint 10 évig tartó tárgyalásokat követően állapodtak meg az iszlám köztársaság atomprogramjáról, amelynek értelmében Teherán korlátozta nukleáris tevékenységét, cserébe a nemzetközi közösség feloldotta az Iránt sújtó szankciók nagy részét.
Teherán azonban korábban közölte, hogy fokozatosan csökkenteni fogja a hathatalmi nukleáris megállapodásban vállalt kötelezettségeinek végrehajtását, válaszul arra, hogy az Egyesült Államok tavaly májusban egyoldalúan kilépett az egyezményből, és újra életbe léptette a korábban felfüggesztett szankciókat Iránnal szemben.
MTI