A menekültek arra várnak Calais-ben, hogy a kamionok lassítsanak és felugorjanak az alvázra vagy a platóra. Akinek sikerül, az a csatornán keresztül Angliába jut. 20-25 ezren próbálkoznak évente, de csak 100-200 ember jut Angliába. „Azért jöttem Calais-ba, hogy átjussak Angliába. Ott pörög a gazdaság, van munka. Párizsban nincs. Addig maradok, amíg nem sikerül, egyszer úgyis átjutok a határon” – mondta egy dél-szudáni menekült.
A francia hatóságok 20 kilométer hosszú szögesdrótkerítést építettek Calais köré, hogy az illegális menekülteknek útját állják. A pénz harmadát a brit kormány adta az építkezéshez, és finanszírozzák egy menekülttábor építését is a kikötővárosban. „Az egész egy strukturális problémából ered. Egyre inkább közeledünk a bevándorlási válsághoz Európában, egyre többen élnek majd táborokban és egyre többen próbálnak majd megragadni minden lehetőséget, hogy olyan országba jussanak, ahol munkát kaphatnak. Ezért az EU-nak sürgősen cselekedni kellene” – mondta egy szociológus.
A hozzá hasonló szakértők kritizálják a menekültek táborba zárását. Calais-ben ezernél is többen tüntettek a szögesdrótkerítés ellen, az átadást ugyanis a francia kormány épp a menekültek világnapjára időzítette. „Nem bánhatunk így ezekkel az emberekkel, nekik is joguk van ahhoz, hogy otthonuk legyen. Ez a kerítés egy szégyenfal, és fel kell számolnunk” – mondta egy tüntető.
A francia táborok lakói szinte biztosan az országban maradnak. Akiket Angliában elkapnak, azonnal visszatoloncolják, mert Franciaországban sincsenek életveszélyben.