Nem vizsgálja a szlovák alkotmánybíróság azt a 2011-es beadványt, amely a kettős állampolgárságot tiltó törvény alkotmányosságát kérdőjelezte meg. A testület hivatalosan azzal indokolta döntését, hogy sem a beadványt elutasító, sem az azt elfogadó álláspont nem kapott elegendő támogatást az ülésükön. A szlovákiai Magyar Közösség Pártja szerint ez álruhába bújtatott elutasítás, amelynek hátterében bizalmatlanság áll. „Nem lehet elbújni a mögé, hogy nem hozott döntést, mert döntést hozott azzal, hogy nem mondta ki, hogy az ellentörvény alkotmányellenes. Továbbra is él – jogi szempontból is – a borzasztó nagy bizalmatlanság Szlovákia szempontjából Magyarország felé és az itt élő magyar kisebbség felé. Hiszen Szlovákia 1997 és 2005 között lehetővé tette a határon túli szlovákoknak, hogy felvegyék korlátozás nélkül az állampolgárságot. Ezt a lehetőséget nekünk, felvidéki magyaroknak nem adja meg” – mondta a magyar közösség pártjának elnöke. Berényi József megjegyezte: a bizalmatlanság indokolatlan, hiszen számtalan szál köti össze a két országot. Ráadásul Magyarországnak csak Szlovákiával van ilyen problémája.
Semjén Zsolt szerint abszurd, hogy a szlovák alkotmánybíróság három év után eljárásjogi okokra hivatkozva utasítja el a beadványt. „Önmagában az, hogy a szlovák Ab nem döntött tartalmilag, az mutatja, hogy tarthatatlan a szlovák helyzet, hiszen ha a szlovák Ab az alkotmányból kiindulva meghozza a döntését, az nem lehet más, mint a hatályos törvény megsemmisítése, ugyanis a szlovák alkotmányba fekete-fehéren le van írva, hogy akarata ellenére senki nem fosztható meg szlovák állampolgárságától, ezért szerintem abszurd, hogy három év után odáig jutottak, hogy formailag elutasítják, tartalmilag pedig a kormány nevében a csalódottságunknak tudunk hangot adni” – szögezte le a miniszterelnök-helyettes.
Szlovákia 2010 nyarán, a magyar parlament könnyített honosításáról hozott törvényére reagálva úgy döntött: elveszíti szlovák állampolgárságát, aki egy másik ország állampolgárságát felveszi. Azóta csaknem kilencszázan jártak így, köztük többtucatnyian a magyar állampolgárság megszerzését követően. A döntést 2011-ben támadta meg a szlovák parlament képviselőinek egy csoportja.
Berényi József szerint az elutasítás ellenére nem adják fel, és nemzetközi színtéren próbálják majd továbbvinni az ügyet.