Egy civil szervezet hajója fut be a szicíliai Agrigento kikötőjébe fedélzetén több száz migránssal. Az ilyen és ehhez hasonló képsorok az elmúlt egy évben szinte mindennapossá váltak.
Az NGO-járművek folyamatosan taxiztatják be a Földközi-tengeren bajba jutott menekülteket Európa déli államaiba, köztük nagy számban Olaszországba is. Bár a korábbi római vezetés ezt tiltotta, a jelenlegi baloldali kormány tárt karokkal várja a migránsokat.
Szicília azonban megtelt bevándorlókkal, gyorsult a koronavírus-járvány terjedése, a helyieknek pedig elfogyott a türelme. Ezért döntött úgy a dél-olasz régió kormányzója, hogy megkezdik a regisztrációs központokban és a migránsszállásokon a létszám, az elhelyezési feltételek és a járványügyi intézkedések betartásának ellenőrzését.
Nello Musumeci tájékoztatása szerint az utóbbi 2 hónapban mintegy 12 ezer bevándorló érkezett a szigetre. A politikus hozzátette, amennyiben a római kabinet nem lép, bezárják a táborokat és az ügyészséghez fordulnak. A kormányzó emlékeztetett, a menedékkérők elhelyezése Róma feladata.
A politikus hozzátette, a koronavírust elsősorban a migránsok terjesztik, ezért az érkezőket egészségügyi szűrésnek vetik alá, és karanténhajókon szigetelik el a fertőzötteket. Ez azonban nem tartható fenn, és a belügyminiszter ígérete ellenére sem segít Szicíliának.
A Conte-kabinet már korábban közölte, hogy Nello Musumeci migránstáborok lezárásáról és kiürítéséről szóló rendelkezése érvénytelen, arról ugyanis saját hatáskörben nem dönthet a politikus, mert az a kormány feladata.
Lampedusán még rosszabb a helyzet, ahol biztonsági, járványügyi és gazdasági vészhelyzet alakult ki a polgármester szerint a tömeges migráció nyomán. Salvatore Martello többször is nyílt levélben sürgette a kabinetet, hogy találjon megoldást a súlyos válságra.
A politikus szerint a Conte által vezetett kormány képtelen garantálni a rendet és az egészségügyi biztonságot a szigeten, tovább pedig nem lehet elhallgatni, ami Lampedusán történik.
Azt ugyanakkor örömtelinek nevezte, hogy katonák zártak le egy regisztrációs központot, hogy ne hagyhassa el egyetlen bevándorló se a tábort.
Salvatore Martello megjegyezte, a helyi hatóságok és a lakosok kiállnak az emberi jogok védelme mellett, de ami a szigeten történik az már elfogadhatatlan. Ahogy az is, hogy Róma feláldozta Lampedusát.
A földközi-tengeri sziget lakossága 6500 fő, de a polgármester szerint ugyanennyire tehető az elmúlt években érkezett illegális menekültek száma is, akiket ők tartanak el.
HírTV