„Szégyelljétek magatokat!” skandálással és „A képviselők árulók” feliratú transzparensekkel tüntettek a britek a londoni parlament előtt pénteken, miután a törvényhozók harmadszorra is elutasították a brexit-alkut.
„Természetesen ez az egész csak egy átverés. Már a kezdetek óta az volt, egy trükk, hogy ne kelljen figyelembe venni a szavazásunk eredményét. Egy maréknyi politikust leszámítva egyiküknek sem állt szándékában, hogy teljesítsék a népszavazás eredményét. Hazudtak újra és újra, mindvégig hazudtak. Iszonyúan dühösek vagyunk, és akkor még enyhén fogalmaztam” – mondta egy brexit-párti tüntető.
A parlament pénteki döntése értelmében érvényét vesztette a brit kilépés új, május 22-i határideje, amiről az uniós vezetők múlt heti csúcstalálkozójukon szavaztak, és amit ahhoz a feltételhez kötöttek, hogy a londoni alsóház megszavazza a kilépési egyezményt március 29-e éjfélig. Ez lett volna ugyanis a brexit eredeti dátuma. Így azonban a brit képviselőknek április 12-ig kell meggyőzniük a 27 tagállam vezetőjét arról, hogy van alternatív terve a kilépésre, valamint jelezniük kell, hogy hajlandók-e részt venni a május európai parlamenti választásokon, különben rendezetlenül kell elhagynia a Közösséget.
„Elnök úr, azt gondolom, hogy az alsóház minden tagja mélységesen bánhatja, hogy ismét képtelenek voltunk támogatni az unióból való rendezett kilépést. Az alsóház döntésének súlyos következményei vannak. Jogilag ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság mindössze 14 nap múlva, április 12-én elhagyja az Európai Uniót. Ez nem elegendő idő arra, hogy törvénybe iktassunk és ratifikáljunk egy új megállapodást, azt pedig az alsóház már világosan közölte, hogy nem akar alku nélkül kilépni” – mondta a brit kormányfő.
Theresa May hozzátette, más megoldást kell találni a továbblépéshez, és utalt arra is, hogy hétfőn a ház elő kerülnek a képviselők saját kezdeményezésű alternatív javaslatai. A héten már nyolc ilyen indítványt nyújtottak be a törvényhozók, amik közül azonban egy sem kapott többséget. Kevés hiányzott azonban két javaslat jóváhagyásához. Ezek közül az egyik fenntartaná a vámuniót az EU-val a brexit után, a másik szerint pedig a kilépési megállapodást népszavazáson kellene jóváhagyniuk a választópolgároknak. Az ellenzéki párt vezetője viszont már inkább az általános választások kiírását támogatná.
„Jobb egyezményre van szükségünk, az ország jobb alkut érdemel, és meg vagyok győződve arról, hogy ezt el lehetne érni. Ha a képviselők úgy döntenek, hogy az emberek is elmondhatják a véleményüket, és ha ezt nem tudjuk hétfőn megtenni, akkor végül is úgy gondolom, és sokan egyet fognak velem érteni, hogy nincs más lehetőség, mint az általános választások kiírása, hogy eldöntsük, ki fogja a jövőben irányítani ezt az országot” – mondta Jeremy Corbyn, a Munkáspárt elnöke.
Közben Európai Tanács elnoke, Donald Tusk a szavazás eredményének hírére rendkívüli brexit-ügyi EU-csúcsot hívott össze április 10-re Brüsszelbe. Sajtóértesülések szerint a találkozóra Theresa May is meghívást kap, hogy bemutathassa a brit törvényhozók új tervét.
Az Európai Bizottság és számos uniós vezető ugyanakkor már utalt arra, hogy egyre valószínűbbnek tartja a britek rendezetlen távozását az unióból.