Ismét a londoni alsóház elé került a brexit feltételrendszerét rögzítő, eddig kétszer is elutasított megállapodás. A szavazásra aznap került sor, amikor az Egyesült Királyság az eredeti forgatókönyv szerint elhagyta volna az EU-t. A törvényhozók ez alkalommal az egyezmény jogilag kötelező részéről szavaztak, leválasztva róla azt a politikai deklarációt, ami az Egyesült Királyság és az Európai Uniós jövőbeli kapcsolatát körvonalazza. A voksolás után Theresa May, brit miniszterelnök kijelentette: továbbra is elkötelezett amellett, hogy kivezesse országát az unióból.
„Az Európai Unió megüzente, hogy a kilépés további elhalasztásához világos célkitűzéseket kell megfogalmaznunk, és erről egyhangúlag kell megállapodnunk a többi 27 tagállammal, még április 12-e előtt. Ez majdnem bizonyosan azt vonná maga után, hogy az Egyesült Királyságnak részt kell vennie az európai uniós választásokon. Elnök úr, attól tartok, hogy ez a Ház lehetőségeinek határához ért. Ez a kormány továbbra is a rendezett brexitért fog dolgozni, hogy a népszavazás eredményét tiszteletben tartsa” – mondta a brit kormányfő.
A miniszterelnök hozzátette, a hátralévő két hétben már nincs idő egy alternatív brexit-megállapodás kidolgozására és törvénybe iktatására. Arról azonban az alsóház korábban már szavazott, hogy nem egyez bele a brit EU-tagság megállapodás nélküli megszűnésébe. May szerint egyéb utat kell keresni a továbblépéshez. A Munkáspárt elnöke is alternatív megoldásokról beszélt.
„Ez a harmadik alkalom, hogy a miniszterelnök egyezményét elutasították. Ugyanakkor ez az első alkalom, hogy a miniszterelnök belátja, hogy a parlament nem támogatja az alkuját. Hétfőn a háznak meg lesz a lehetősége, hogy egy jobb alkut fogadjon el az ország állampolgárainak. Az alsóház ugyanis világosan megmutatta, hogy ezt az egyezményt meg kell változtatni, és alternatív utat kell találni. Ha a miniszterelnök ezt nem fogadja el, akkor mennie kell” – mondta Jeremy Corbyn.
Az ellenzék elnöke arra utalt, hogy Theresa May szerdán kijelentette, amennyiben a parlament megszavazza az egyezményt, kész lemondani pozíciójáról, és nem vesz részt a brexit-tárgyalás következő szakaszában. Pontos dátumot ugyanakkor nem határozott meg a távozásról.
Az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk a szavazás eredményének hírére rendkívüli brexit-ügyi EU-csúcsot hívott össze április 10-re Brüsszelbe. A mostani döntés alapján április 12-én a britek megállapodás nélkül távozhatnak az EU-ból.