Az óvárosban, a Latin hídnál az Ifjú Bosznia nevű szeparatista szervezet tagja közvetlen közelről adta le a halálos lövéseket Ferenc Ferdinándra, az Osztrák–Magyar Monarchia trónörökösére. Gavrilo Principet elfogták, de mivel még a 20 évet sem töltötte be tette elkövetésekor, nem ítélhették halálra. 1918-ban a börtönben halt meg, betegségben.
Most, száz évvel később a Latin hídon, a centenáriumi megemlékezések központi helyszínén pódiumot emeltek. Itt adják majd elő „A háború évszázada után a béke évszázada” című musicalt. „Soha korábban ilyen programot még nem szerveztek itt, lenyűgöző lesz. Este meglátjuk” – közölte egy kíváncsi szarajevói érdeklődő.
Akárcsak 100 éve, ma is megosztja a szerbeket Gavrilo Princip. Míg egyesek a terroristát látják benne, a boszniai szerbek a nemzeti ébredés hőseként tisztelik. „Szegény Gavrilót meg kellene hagyni a történelemnek, ő ugyanis történelmi személyiség. Egyesek dicsérik, mások szidják, de ez már egy százéves történet. Szerintem a korszakot tanulmányozó történészeken kívül senki más nem illetékes ebben” – véli Leila Seleskovic nyugdíjas.
A Boszniai Szerb Köztársaság elnöke nem megy el az esti hangversenyre sem. A megosztottság egyeseket szokatlanul önkritikus vallomásra késztetett. „A Balkán mindig is primitív lesz. Ez már csak egy ilyen hely. Mi már sosem fogunk észhez térni” – mondta egy egyetemista.
Gavrilo Princip háza a kilencvenes évek óta romokban áll, de a szerb diaszpóra gyűjtést szervezett felújítására. Szarajevó keleti részén kétméteres bronzszobrot és parkot is avattak a merénylő tiszteletére.