A tárca hozzátette, hogy a palesztinokkal kapcsolatos álláspontjáról nem kíván tárgyalni. Mohamed bin Szalmán trónörökös teljesen világosan ismertette Rijád pozícióját, és ezt semmilyen körülmények között nem lehet másként értelmezni - emelték ki a közleményben. Leszögezték:
"Szaúd-Arábia töretlenül folytatja erőfeszítéseit a független palesztin állam megteremtésére Kelet-Jeruzsálem fővárossal, és enélkül nem létesít diplomáciai kapcsolatokat Izraellel"
- szögezte le Rijád.
Donald Trump amerikai elnök Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel kedden tartott washingtoni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az Egyesült Államok "átvenné a Gázai övezetet", hosszú távon tulajdonosi helyzetben lenne a terület felett, és vállalná ott az újjáépítést, fejlesztést.
Hozzátette, hogy hamarosan több országgal is bővülhet majd az izraeli-arab megbékélésről szóló békeegyezmények rendszere, az Ábrahám-egyezmények köre.
Netanjahu ugyanott kijelentette, hogy Izrael és Szaúd-Arábia között a közeljövőben létrejöhet a megbékélésről szóló egyezmény, ezt az Egyesült Államok is támogatja, és a szaúdi vezetés részéről "érdeklődés mutatkozik" iránta.
A rijádi közlemény szerint Szaúd-Arábia elutasít minden olyan kezdeményezést, amely azt eredményezni, hogy a palesztinoknak el kell hagyniuk földjüket. Erről Rijád nem is hajlandó tárgyalni - húzták alá. Elutasítanak minden más olyan lépést is, amely sérti a palesztin nép jogait, köztük az izraeli telepépítést és palesztin területek elcsatolását.
Bírálta Donald Trump felvetését a Gázai övezetet ellenőrző Hamász palesztin terrorszervezet egyik vezető tisztviselője is. A szervezet nevében Számi Abu Zuhri azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy "Trump elképzelése nevetséges és abszurd". Hozzátette, hogy az ilyen jellegű felvetések megrengethetik a térség stabilitását, "lángra lobbanthatják a régiót".
Fotó: Shutterstock