Április 4-én kezdődött, és 10 napon át pusztított erdőtűz az 1986-os katasztrófa óta létező 30 kilométeres sugarú csernobili övezetben.
A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet azt állította, hogy a szárazság miatt a lángok elérték Pripjaty városát is. Ezzel másfél kilométerre megközelítették a felrobbant reaktort borító szarkofágot.
A létesítmény, a nukleáris hulladéktároló és más kritikus fontosságú objektumok nem kerültek veszélybe a tűz miatt. A turisztikai látványosságok több mint 30 százaléka viszont megsemmisült.
A cézum 137-es izotópja teszi ki a jelentős részét a 34 évvel ezelőtti atomerőmű-balesetből megmaradt és a környéken szétszóródott radioaktív anyagnak. A 30 éves felezési idejű radioaktív anyag még több mint 2 évtizeden át veszélyt jelent.
Az ukrán katasztrófavédelem szerint a fővárosban és Kijev megyében a radioaktív sugárzás szintje a megengedett határértéken belül maradt, és az atomerőmű térségében sem változtak az értékek a tűz következtében. Csak közvetlenül a tűzfészekben mértek átmenetileg megemelkedett sugárszintet.
A rendőrség 2 embert gyanúsított meg gyújtogatással, de nem vették őket őrizetbe. Mindketten azt állítják, véletlenül okoztak tüzet.
Hír TV