Az amerikai tőzsde is megérezte a a nyugati szankciókra adott orosz válaszlépést. Az importtilalom bejelentése után a legfontosabb indexek visszaestek, mivel a befektetők a feszültség további éleződésétől tartanak.
A Hír TV-nek nyilatkozó biztonságpolitikai szakértő is arra számít, hogy Vlagyimir Putyin folytatni akarja a nyugattal szembeni konfrontáció politikáját. „Gazdaságilag vissza akar térni a szovjet időkhöz, amikor lényegében a Szovjetunió úgymond önellátó volt, ugye nyugatról nem szállítottak be. És azt mondja, hogy az importembargó, amelyet most bevezet a Nyugat ellen, az orosz gazdaságot fogja erősíteni, hogy az innovatív orosz cégek kicsit fellendüljenek” – fogalmazott Georg Spöttle.
Bár az élelmiszerekre bevezetett orosz importtilalom elsősorban az Európai Uniót érinti, az intézkedéseket az észak-amerikai termelők is megérzik. Az Egyesült Államok és Kanada évente több mint másfél milliárd dollár értékben szállítanak mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékeket Oroszországba.
Az amerikai kormány szerint a kemény orosz válaszintézkedés azt jelzi, hogy a Moszkvával szemben múlt héten bevezetett, az energia-, a védelmi és a bankszektort is érintő szigorú büntető intézkedések már éreztetik a hatásukat az orosz gazdaságon.
Ők a legnagyobb vesztesek
A közép-és kelet-európai országokat sújtja leginkább az orosz import tilalom. Bővebben>>>