A délnémet régióban a kormányzó CSU és az egyre erősebb kihívó, az Alternatíva Németországnak párt feszül egymásnak.
„Nyugalom kell a politikába, és az, hogy az AfD-t ne járassák le, mert ez egy normális, demokratikus párt. Remélem, sokan szavaznak rájuk, hogy a CSU egy kicsit leessen a piedesztáljáról. A mi megoldásunk, a mi jelöltünk taszítsa le a trónról Söder miniszterelnököt!” – mondja egy AfD-szavazó.
Egy héttel ezelőtt az AfD Münchenben kampányolt, és az egyik felszólaló politikus ellen több ezren tüntettek a helyszínen egy korábbi gyűlöletkeltő kijelentése miatt. Beatrix von Storch azért bírálta a német rendőrséget, mert közzétettek egy arab nyelvű Twitter-üzenetet: a politikus szerint ezzel a „barbár, muszlim erőszaktevő férfiak hordájának akartak a kedvére tenni”, fogalmazott.
A legutóbbi felmérések szerint az AfD egyre jobban, a CSU egyre rosszabbul áll, egy hónappal a választások előtt: a jobboldali populisták már annyi szavazatot kapnának, mint a szociáldemokraták, a voksok 11 százalékát – a kormányzó konzervatívok viszont a júliusi 38 százalékról 35 százalékra estek vissza.
„A heti közvélemény-kutatási eredmények nem jók. Nem dőlhetünk hátra, ezek a számok most esélyt jelentenek arra, hogy ébresztőt fújjunk” – nyilatkozta Markus Söder bajor tartományi miniszterelnök.
A kampány fő témája a bevándorlás, a CSU vezetője, egyben belügyminiszter Horst Seehofer ezért jobbról előzné a radikális AfD-t, és minden lehetséges fórumon hangoztatja, hogy szigorúan korlátozná a migrációt. „Azok, akik nem jogosultak védelemre, vissza kell térjenek a hazájukba, mert ezen a bolygón egyetlen ország sem képes korlátlan számú menekültet és migránst befogadni. Ez is része az egyértelmű üzenetünknek” – hangoztatta.
Seehofer ugyanakkor azt is hangsúlyozta: pártja nem tolerálja az idegenellenességet és a radikális szélsőjobbos eszméket, mert Németország egy liberális ország.