A világon megtalálható kávéfajták fele a kipusztulás szélén áll – figyelmeztetnek brit botanikusok egy tanulmányban. Az előrejelzés szerint az olyan népszerű és gyakori fajták, mint az Arabica és a Robusta is ezek közé esik. A legnagyobb veszélyt a globális felmelegedés jelenti.
„A klímaváltozás a leginkább aggasztó probléma, mert azok a fajok, amiket itt termesztünk, csak nagyon szűk területen nőnek. Ez azt jelenti, hogy amint a klíma változik, ahogy a hőmérséklet emelkedik és csökken a csapadék, egyre inkább eltűnik a kávétermesztésre alkalmas terület. Ez egyben a vad fajokra is vonatkozik, amik Afrikában és Madagaszkáron, vagy a világ más területein nőnek az erdős vidékeken, ezeket mind érinti a változás” – közölte Aaron Davis kávészakértő botanikus, a tanulmány szerzője.
A klíma mellett a másik nagy veszélyforrás az erdős területek irtása. A tanulmány hangsúlyozza, hogy nemcsak biológiai válsághelyzetről van szó, de gazdasági nehézségek is várhatók. „Lehetne azt mondani, hogy na, és akkor? Hiszen ez csak egy ital. Viszont egy nagyon fontos ital, különösen a termesztő országoknak. Sok olyan állam van, amik függenek a kávétól, meghatározó az export tekintetében. A világon úgy 100 millió ember termeszt kávét az ültetvényein” – tette hozzá a szakértő.
Ezen szempontok alapján például Etiópia kifejezetten nehéz időszak elé néz. Az ország Afrika legnagyobb kávéexportőre, egyben az Arabica fajta természetes lelőhelye. Mintegy 15 millió embernek ad munkát a kávés iparág, az éves kivitel értéke pedig meghaladja az egymilliárd dollárt. A klímaváltozás előrejelzései szerint azonban 2080-ra az ültetvények 80%-a eltűnhet. A kutatók ezért most olyan új fajták nemesítésén is dolgoznak, amik jobban alkalmazkodnak a megváltozott klímához, az egyik legígéretesebbnek egy sierra leone-i fajta bizonyult, ami olyan meleg éghajlaton is jól megterem, ahol az Arabica például már nem.