Putyin elmondta, hogy amikor néhány napja telefonon tárgyalt Donald Trumppal, az a benyomása támadt, hogy az amerikai elnök kész helyreállítani a kétoldalú viszonyt és megoldani a kölcsönös érdeklődésre számot tartó kérdéseket. Megismételte, hogy Moszkva kész a kapcsolatok teljes körű helyreállítására és kifejezte reményét, hogy ennek létrejönnek a feltételei.
Azt hangoztatta, hogy Robert Mueller amerikai különleges ügyész "objektív" vizsgálata megerősítette: nem történt összeesküvés az Egyesült Államok jelenlegi kormányzata és Oroszország között a 2016-os amerikai elnökválasztás idején. Emlékeztetett rá, hogy Moszkva a kezdetektől fogva "teljes képtelenségnek" nevezte a vele szemben megfogalmazott vádakat.
"Semmilyen beavatkozás az Egyesült Államok választásaiba nem volt a részünkről állami szinten, és nem is lehetett" - fogalmazott az elnök.
Rámutatott, hogy a kétoldalú viszony ennek ellenére megromlott és hangot adott abbéli bizakodásának, hogy a helyzet megváltozik. Az elnök az együttműködés lehetséges területei között nevezte meg a hadászati stabilitás megőrzését, a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozását, a regionális válságok rendezését, a szervezett bűnözéssel szembeni fellépést, az ökológiai problémák megoldását, a szegénység és más gazdasági természetű kérdés kezelését.
Mint mondta, Oroszország és az Egyesült Államok - mint a világ vezető olajkitermelője - az energiaforrások piacának stabilitásáról és más irányú gazdasági együttműködésről is folytathatna párbeszédet. Megjegyezte, hogy az egyébként nem jelentős kétoldalú áruforgalom 2018-ban 5 százalékkal nőtt.
Szergej Rjabkov, az orosz diplomácia helyettes vezetője a Pompeo és a Szergej Lavrov külügyminiszter között lezajlott tárgyalásokat követően újságíróknak kijelentette, hogy az Egyesült Államok továbbra is csak szavakban mutat érdeklődést az iránt, hogy Szíriában kiszélesítse az együttműködést Oroszországgal. Mint mondta, a felek álláspontja továbbra is lényegesen különbözik ebben a kérdésben.
MTI