Amióta lelőtték a 65 ukrán foglyot szállító orosz, Il–76 típusú gépet, a propagandaháború maximumsebességre kapcsolt, de jelentős különbség van a két fél között – írja a Magyar Nemzet.
Ha megnézzük a két ország kommunikációját, akkor azt láthatjuk, hogy az oroszok azok, akik tartalmilag 80 százalékában konzekvensen ugyanazt mondják. Az ukránoknál pedig gyakorlatilag öt-hat-féle varriációt is hallottunk már azzal kapcsolatban, hogy mi történt
– elemezte a kialakult helyzetet a lapnak Horváth József biztonságpolitikai szakértő.
Az ukrán narratíva onnantól kezdve, hogy nem ők lőtték le, aztán mégis ők lőtték le, de azt gondolták, hogy iráni eredetű rakétákat szállít, majd azt, hogy úgy értesültek, hogy magas rangú [orosz] tisztek ülnek rajta, odáig is elért, hogy igaz, hogy hadifoglyok ültek rajta, de ezt nem közölték velük az oroszok.
Mindezekkel szemben Horváth szerint több okból is érdemes komolyan venni az orosz elnök nyilatkozatát.
Nem ez az első fogolycsere, amit a két hadsereg végrehajtott volna egymás között
– emlékeztetett, aláhúzva, hogy a kiélezett politikai feszültségek ellenére van kommunikáció a két fél között a hadifoglyok és elesett katonák kapcsán. Eszerint lehet az orosz kezében bizonyíték, amellyel alá tudják támasztani, hogy a korábbi sikeres fogolycserékben megszokottak szerint jártak el, és értesítették az ukrán felet a gép utasainak összetételéről.
A teljes cikket a Magyar Nemzet Online-on olvashatják.