Franciaország, Németország, Nagy-Britannia, Kína és Oroszország megmentené az atomalkut, amelyet Donald Trump amerikai elnök tavaly májusban egyoldalúan felmondott. Trump ezt követően életbe léptette az addig felfüggesztett szankciókat az iszlám köztársasággal szemben.
Teherán jelezte: ha a szerződés többi aláírója nem tesz meg mindent az amerikai büntető intézkedések ellensúlyozásáért, akkor fokozatosan kivonja magát a megállapodásban vállalt kötelezettségei alól. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség hétfőn megerősítette: Irán átlépte az alacsonyan dúsított uránkészlet mennyiségére a 2015-ös atomalkuban kiszabott 300 kilogrammos felső határt.
Emmanuel Macron francia elnök közleményében aláhúzta: továbbra is elkötelezett a megállapodásban foglaltak betartása iránt, és egyúttal arra kérte az iszlám köztársaságot, hogy csökkentse vitatott uránkészletét, valamint ne tegyen olyan lépéseket, amelyekkel megszegné az egyezményben vállalt kötelezettségeit. Macron jelezte: a következő napokban mindent megtesz azért, hogy biztosítsa, Irán betartja vállalásait, és kihasználja az ezért cserébe járó gazdasági előnyöket.
Németország, Nagy-Britannia és Franciaország korábban figyelmeztette Iránt: szerződésszegés esetén határozott diplomáciai válaszra számíthat.
Eközben Oroszország kedden arra kérte Iránt, hogy az amerikai nyomás ellenére ne engedjen indulatainak, és tartsa be az atomalku lényegi rendelkezéseit.
"Önmérsékletre szólítjuk fel iráni kollégáinkat" - mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
MTI