Az Európai Unióban kétségbeesetten próbálnak választ találni arra, mi lenne a megfelelő módszer a migrációs probléma megoldására. Ugyanis a lassan egy évtizede tartó menekültválság és a migráció kezelése – melynek első nagy hulláma 2015-ben következett be – már egyértelműen megoldásokért kiált Brüsszel számára is.
A nyitott határok politikáját követő szélsőbal és a migráció kontrollját követelő jobboldal nézetkülönbségeit évek alatt sem sikerült elsimítani.
Most viszont az EU intézményeiben, az Európai Parlament és az Európai Tanács közötti vitákban egy olyan megoldás formálódik, ami sokak reménye szerint új alapokra helyezi Európa migrációs politikáját. Az új paktum a törvényhozók szerint „egységes és hatékony eljárást alkot meg a migránsok és menedékkérők ügyeinek rendezésére”.
A kötelező határbelépési eljárás során gyorsan el kívánják dönteni, hogy az adott menedékkérő jogosult-e vagy sem a belépésre – utóbbiakat „hatékonyan” és gyorsan visszafordítanák az EU-n kívülre. A tervek szerint 12 hét alatt kellene elbírálni a kérelmüket, és elutasítás szerint 3 hónapon belül ki is kellene toloncolni őket.
A különböző helyzetekben lévő tagországok számára eltérő lehetőségek lesznek a migrációs politikában való részvételre:
egyrészt befogadhatnak menedékkérőket, másrészt pénzzel vagy más kapacitásokkal járulhatnak hozzá a migráció ügyének kezeléséhez.
Végül pedig létrehoznak egy keretrendszert a migrációs válsággal szembenéző országok számára, az EU támogatását biztosítva a nehézségek megoldásához.
A teljes cikket a Mandiner.hu-n olvashatják.