A Sea-Watch mentőhajó utasai 19 napig tartózkodtak a fedélzeten, a civilszervezet két hajója a Földközi-tengeren mentette ki őket Líbiai partjai közelében a lélekvesztőkről. Két hétig le-föl hajóztak, mivel sem a máltai, sem az olasz kormány, és végül egyetlen európai állam sem engedte kikötni őket.
A máltai haditengerészet hajója szállította be Pieta kikötőjébe a tengeren rekedt migránsokat. A máltai kormány végül úgy döntött, hogy humanitárius okokból beengedi a 49 afrikai bevándorlót. És másik 200, az elmúlt egy hónapban beengedett migránst sem fognak hazatoloncolni, menedékkérelmük elbírálását 9 uniós állam között fogják szétosztani.
„Az egyedüli elfogadható megoldás az lenne, ha egy összeurópai megoldást dolgoznának ki minden tagállam részvételével. És akkor megszűnne a menekültekkel való pingpongozás, hogy államok eltolják maguktól a felelősséget” – mondta Kim Heaton-Heather, a Sea-Watch mentésvezetője.
A máltai kormány jelezte: csupán eseti megállapodás született az ügyben, az illegális bevándorlást nem fogadják el, és továbbra is ragaszkodnak hozzá, hogy a menekültek befogadása uniós tehermegosztáson alapuljon, vagyis ne csak az első befogadó ország problémája maradjon.
Az Európai Bizottság migrációs politikáért felelős biztosa üdvözölte Málta döntését, de figyelmeztette az uniós államokat, hogy végre egy állandó mechanizmus kialakítására lenne szükség a Földközi-tengeren kimentett bevándorlók partra szállításában és elhelyezésében.