Az X mikroblog portálon közzétett üzenetében a nigeri elnöki hivatal szerda reggel hivatalosan azt közölte, hogy az elnöki gárda egyes tagjai "köztársaságellenes indulattól vezérelve hiába próbálták meg elnyerni a hadsereg és a nemzeti gárda támogatását". Utóbbiak készek megtámadni az elnöki gárdának a megmozdulásban részt vevő tagjait. Az elnök és családja jól van - állt a közleményben, amelyet mindazonáltal később töröltek a közösségi oldalról.
A tárgyalások után a hadsereg körülzárta az elnöki hivatal épületét.
A nyugat-afrikai vezetők szoros figyelemmel kísérik a nigeri helyzetet, és minden tőlük telhetőt megtesznek a demokrácia megvédelmezéséért - közölte szerdán az ECOWAS (Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége) állam- és kormányfői hatóságának elnöke, Bolu Tinubu nigériai elnök. Az ECOWAS a lehető leghatározottabban elítélte a nigeri "államcsínykísérletet", és a megválasztott elnök azonnali szabadon bocsátását követelte.
Közleménye szerint az ECOWAS bizottsága "felszólítja az elkövetőket, hogy haladéktalanul és feltételek nélkül bocsássák szabadon a demokratikusan megválasztott köztársasági elnököt".
Patrice Talon benini elnök Nigerbe indult, hogy közvetítsen a felek között - jelentette be Bolu Tinubu. Talon rövidesen abban a három ECOWAS-tagállamba - Maliba, Burkina Fasóba és Guineába - is ellátogat, ahol 2020 óta katonai hatalomátvétel történt.
Elítélte a puccskísérletet az Afrikai Unió is, amely tettük azonnali beszüntetésére szólította fel az "áruló" katonákat.
A puccskísérletet az afrikai vezetőkön kívül bírálta a nemzetközi közösség is.
Az Európai Unió elítél "minden, a nigeri demokrácia destabilizálását és Niger stabilitását fenyegetést célzó kísérletet" - közölte Joseph Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő.
Az ENSZ főtitkára a lehető leghatározottabban elítél minden hatalomátvételi kísérletet, amellyel erővel akarják megtámadni a demokratikus kormányzást, Niger békéjét és stabilitását", és "önmegtartóztatásra szólítja fel az érintett feleket az alkotmányos rend védelmében" - közölte Stéphane Dujarric, António Guterres főtitkár szóvivője.
Az Egyesült Államok elítéli a Niger hivatalban lévő, demokratikusan megválasztott kormánya megdöntésére irányuló erőfeszítéseket - jelentette ki szerdán Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági főtanácsadója, aki Mohamed Bazoum azonnali elengedését követelte.
Az amerikai külügyminisztérium közleményben fejezte ki támogatását Niger elnökével, és mély aggodalmát fejezte ki a niameyi fejlemények miatt.
Franciaország határozottan elítél minden erőszakos hatalomátvételi kísérletet Nigerben - áll a francia külügyminisztérium szóvivőjének nyilatkozatában, amely az Afrikai Unióhoz és az ECOWAS-hoz hasonlóan a "nigériai demokratikus intézmények épségének helyreállítását" sürgette.
Az egykori francia gyarmatot 2021 óta irányítja az első demokratikus elnökként megválasztott Mohamed Bazoum.
1960-ban kihirdetett függetlenné válása óta négy államcsínyt és számos puccskísérletet hajtottak végre a nagy kiterjedésű, szegény sivatagi országban. 2021. március 31-én, két nappal az államfő beiktatása előtt a nigeri hatóságok már megakadályoztak egy kísérletet a Mohamed Bazoum elleni katonai hatalomátvételre is.
Borítókép: Shutterstock