Komoly biztonsági előkészületek előzték meg a NATO brüsszeli csúcstalálkozóját, a rendőrök lezárták szinte az egész Brüsszeli belvárost, hogy a tagállami küldöttségek akadály nélkül mozoghassanak.
Nagyobb nehézségekkel a tárgyalóteremben találkoznak az állam és kormányfők. A NATO-nak rendeznie kell viszonyát Oroszországgal és Kínával is. Jens Stoltenberg érkezése után azt mondta, Moszkvával szemben az elrettentés és a párbeszéd módszerét egyszerre alkalmazná. A főtitkár arról is beszélt, hogy nem akar egy új hidegháborút Kínával, ugyanakkor a szövetségnek közös választ kell adnia az ázsiai ország katonai, gazdasági és gazdasági megerősödésére.
Az Egyesült Államok vezetője azzal a szándékkal érkezett, hogy szövetség tagállamainak elmondja, Washington nem hagyja őket cserben.
Bidentől szakértők azt várják, hogy kemény és világos üzeneteket" fog közvetíteni Vlagyimir Putyin orosz elnöknek a következő néhány nap során mintegy felvezetve kettejük szerdai találkozóját.
Orbán Viktor, aki kétoldalú találkozón már a török elnökkel is tárgyalt, a csúcs előtt arról beszélt, 2024-re Magyarország eléri a védelmi költségvetés NATO által megkövetelt szintet. Arról is beszélt, hogy a következő időszak nagy kihívása a migráció és a járványok lesznek.
Új NATO-központot szeretnének létrehozni a szövetség tagjai. Erről is szó lesz a tárgyalásokon - erről is tudósította a HírTV-t Zöldhegyi Katalin a helyszínről.
A NATO-főtitkár a 2030-as célokról úgy fogalmazott: a csúcs történelmi lehetőséget biztosít a transzatlanti kapcsolatok, valamint a kollektív biztonság megerősítésére.
A migráció kérdésével komolyan kell foglalkozni, nehogy baj legyen
A NATO-erők kivonulása Afganisztánból komoly aggodalmakat vet fel, a térség ugyanis újra az illegális migrációs folyamatok forrása lehet, a migráció kérdésével tehát komolyan kell foglalkozni, nehogy baj legyen - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben
Szijjártó Péter a NATO brüsszeli székházában magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, amennyiben a NATO afganisztáni kivonulását követően nem sikerül stabilizálni az ország helyzetét, ha újra a terrorizmus üti fel a fejét, és az embercsempészet lesz a megélhetés egyik fő forrása, akkor újabb tízezrek, százezrek, vagy milliók indulhatnak meg Európa irányába.
"Ha nem tudjuk biztosítani, hogy az országban béke és nyugalom legyen, és ne váljon újra a terrorizmus melegágyává, akkor újabb, nagyon komoly migrációs kihívásokkal kell szembenézni" - figyelmeztetett a miniszter.
HírTV