Egy órával többet alhatunk vasárnap óta – a legtöbb embernek ezt jelenti a téli időszámítás, vagyis amikor minden év október utolsó vasárnapján hajnali 3-kor 2-re állítjuk vissza az órákat. Az Európai Bizottságnál Finnország kezdeményezte idén, hogy a jövőben folyamatosan a nyári időszámítás szerint éljenek.
„Az európai polgárok körében nem népszerű, hogy az uniós jog előírja számukra, hogy évente kétszer állítsák át az órájukat. A mai nappal a bizottság változtatni szeretne ezen. Az óraátállítást meg kell szüntetni. A jövőben a tagállamokra kell hagyni a döntést, hogy polgáraik a nyári vagy téli időszámítás szerint éljenek” – mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
A javaslatról a tagállamok döntenek és a javaslat még csak most kerül eléjük.
„A miniszterek fognak ezzel először foglalkozni a jövő héten Grazban a közlekedésügyi tanács keretében. Mi a bizottságban egy nagyon ambiciózus javaslatot adtunk be” – mondta Mina Andreeva, az Európai Bizottság szóvivője.
Annyira ambiciózust, hogy már 2019-ben eltörölnék az óraállítgatást. Ám ebből szinte biztos, hogy semmi nem lesz, az unió soros elnökségét ellátó Ausztria szakminisztere már 2021-es céldátumot határozott meg. Magyarországon a Jobbik vetette fel elsőként, hogy el kellene törölni a mostani rendszert.
„A bioritmusra, az emberi egészségre kimondottan rossz hatással van, ez a teljesen felesleges évenként kétszeri macera. Akik különböző szívbetegségekben szenvednek, azok beszámolnak rendszeresen arról, hogy súlyosbodnak a tüneteik, hiszen a szervezet megzavarodik és napokba telik mire helyreáll” – nyilatkozta Kepli Lajos, a párt országgyűlési képviselője.
Ezért állandóan a nyári időszámítást alkalmaznák, ami azt jelentené, hogy télen ugyan később sötétedne, ám reggel lenne, hogy csak 8 óra körül kelne fel a nap.
„Akár a nyári, akár a téli időszámítás maradna meg, azzal mindenki rosszul járna, hiszen nyáron mindenki örül, hogyha egy órával tovább van világos és így is már hajnali 4 után világos van. Télen viszont, ha a nyári időszámítást hagyjuk meg, akkor háromnegyed 8-ig, 8-ig sötét lesz, amikor már szinte mindenki dolgozni megy. Ez a saját véleményem, nem a kormányé, de józan ésszel nem érdemes a jelenlegi rendszerhez hozzányúlni” – fejtette ki múlt hét csütörtökön Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Az óraátállítást leggyakrabban az energiatakarékossággal indokolják: még mindig évi 4-5 milliárd forintot spórol emiatt az ország a Mavir adatai szerint.