A washingtoni vezető érkezését fokozott biztonsági intézkedések kísérik. „Különösebb figyelmeztetést nem kaptunk, természetes, hogy ilyen alkalmakkor megemeljük a biztonsági készültséget. Jeruzsálemben és a többi érintett területen is megtettük a szükséges előkészületeket”– tájékoztat Mickey Resenfeld, az izraeli rendőrség sajtószóvivője.
2008-as elnökké választása óta Obama először utazik Izraelbe. Az amerikai elnök ellátogat a Fatah palesztin mozgalom irányította Ciszjordániába és Jordániába is. Obama kedd este indul közel-keleti körútjára, amelyre elkíséri John Kerry külügyminiszter is. Az egyeztetéseken várhatóan szó lesz az iráni atomkérdésről, a szíriai helyzetről és a közel-keleti békerendezésről is.
Közös erővel megoldhatók a problémák?
„Obama elnököt újraválasztották, és Netanjahu miniszterelnök is kormányon maradt. Ez azt jelenti, hogy együtt kell működniük” – véli egy politikai elemző, aki szerint ez csak úgy lehetséges, ha a felek félreteszik múltbeli sérelmeiket és új fejezetet nyitnak.
Az izraeli lakosság azonban már nem ilyen optimista. „Nem hiszem, hogy ez a látogatás majd megoldja a problémákat. Az izraeli és a palesztin nép között igen mély az ellentét, amit csak itt, ezen a földön lehetne megoldani” – mondta egy helybéli, aki nem hisz a külső beavatkozás sikerében.
Probléma pedig akad bőven. Benjamin Netanjahu új kormányának leendő lakásügyi minisztere már közölte: az új kabinet ugyanolyan ütemben folytatja majd a telepbővítést, mint az előző kormány. A legtöbb nagyhatalom szerint ugyanakkor nemzetközi törvényekbe ütköző a megszállt területeken való építkezés.